Bez względu na dystans łączą nas geny. Trwa najnowsza kampania społeczna Fundacji DKMS
W pomaganiu nie przeszkadza żaden dystans – mówi Hania, bohaterka kampanii społecznej Fundacji DKMS, która dwukrotnie stanęła do walki z białaczką. Nowotwór krwi pomógł jej pokonać niespokrewniony dawcy szpiku. To dzięki niemu Hania żyje. W nowej kampanii Fundacji DKMS wzięli udział również dawcy faktyczni – osoby, które bezinteresownie podarowały komuś szansę na życie.
Hania – uśmiechnięta 10-latka – marzy o tym, żeby zostać aktorką i piosenkarką, i wystąpić w telewizji śniadaniowej. Marzenia o występach zaczęły się spełniać, bo właśnie została bohaterką kampanii społecznej Fundacji DKMS. Jak sama mówi – kampania pokazuje ludziom, że oddanie szpiku komuś nie jest takie straszne. Temat tej kampanii jest ważny, bo zachęca ludzi, by zostawali dawcami szpiku. Dzięki dawcy szpiku ja mogę być zdrowa – mówi Hania. O swoim dawcy mówi – bohater. Nie raz zastanawiała się nad tym, jak wygląda. Bardzo chciałaby go poznać, porozmawiać i podziękować, bo dzięki niemu – jest.
To właśnie niespokrewniony dawca szpiku pomógł Hani wygrać z nowotworem krwi. W wieku 7 lat Hania zachorowała na białaczkę. Spędziła rok w szpitalu. Gdy wszyscy myśleli, że jest już zdrowa, choroba wróciła, a wraz z nią kilkumiesięczny pobyt na oddziale hematologicznym – z dala od koleżanek i ukochanego pieska Florka. Wtedy też okazało się, że jedyną szansą dla Hani jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Udało się – znalazł „bliźniak genetyczny”, którego krwiotwórcze komórki macierzyste pomogły dziewczynce pokonać białaczkę.
Z kolei Michał jest jednym z ośmiu dawców faktycznych, którzy wzięli udział w kampanii Fundacji DKMS. Gdy tylko skończył 18 lat, zarejestrował się jako potencjalny dawca szpiku. Telefon z Fundacji DKMS zadzwonił bardzo szybko, bo już około trzy tygodnie po otrzymaniu przez Michała karty dawcy. Do pobrania doszło kilka miesięcy później. Michał oddał krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi obwodowej dla mężczyzny z USA. Niestety, po dwóch latach od transplantacji otrzymał informację, że biorca zmarł, ale dzięki jego decyzji mężczyzna dostał szansę na dodatkowy czas z rodziną.
Po zakończeniu donacji czułem spokój i radość – opowiada Michał. – Było już po wszystkim, a mój szpik miał zaraz opuścić kraj i polecieć do mojego „bliźniaka genetycznego”. Niesamowite uczucie. Zostanie dawcą szpiku zmieniło we mnie postrzeganie świata. Pokazało mi, jak niewiele trzeba zrobić, żeby pomóc na niewyobrażalną skalę. Wystarczą chęci i chwila czasu, bo sama procedura nie jest skomplikowana, a oddanie komórek zupełnie nie boli.
Oprócz Michała w najnowszej kampanii społecznej Fundacji DKMS wzięło udział siedmiu innych dawców faktycznych. Ania oddała krwiotwórcze komórki macierzyste dla małej dziewczynki z Anglii sześć lat po rejestracji w bazie dawców. Małgosia siedem lat po dołączeniu do Fundacji DKMS podarowała szansę na życie dorosłemu mężczyźnie z USA. Do Sylwii telefon z informacją, że ktoś potrzebuje jej pomocy, zadzwonił po dwóch latach od odesłania pakietu – nie wahała się i pomogła mężczyźnie z Anglii. „Bliźniakami genetycznymi” Dominika i Kuby okazali się mężczyźni z Francji, Radka – mężczyzna z Niemiec, a Sebastiana – kobieta z Polski. To właśnie historie dawców i pacjentów pokazują, że idea dawstwa szpiku nie ma granic, bo bez względu na dystans łączą nas geny.
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się 1 777 922 osób (lipiec 2021), spośród których 9442 osób (lipiec 2021) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę http://www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Więcej informacji na temat kampanii: https://www.dkms.pl/lacza-nas-geny
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie