Śledztwo przeprowadzone przez Greenpeace dowiodło, że opakowania lalki Barbie przygotowywane są z celulozy i papieru pochodzących z indonezyjskich lasów, które są siedliskiem tygrysa sumatrzańskiego, gatunku zagrożonego wyginięciem.
Kampania przeprowadzona przez Greenpeace nosi tytuł "Barbie, to koniec", a w wersji rozszerzonej: "Barbie, to koniec. Nie spotykam się z laskami, które rżną lasy deszczowe". Skierowana jest nie tylko do klientów ale również do producentów zabawek, którzy korzystają z usług firmy Asian Pulp and Paper (APP), "okrytego najgorszą sławą niszczyciela lasów w Indonezji" . Firma Mattel, produkująca Barbie to jeden z nich.
W żartobliwym spocie pod nieco kontrowersyjnym tytułerm "Barbie, ty…" o niegodziwych poczynaniach Barbie dowiaduje sie Ken, który zszokowany zrywa z najbardziej znaną lalką świata. Narrator spotu, rozmawiając z Kenem nazywa Barbie "mordercą zwierząt". O rozstaniu Ken informuje za pośrednictwem ogromnych banerów zawieszonych na budynku głównej siedziby firmy Mattel w USA i nad wejściem do londyńskiej stacji metra Piccadilly Circus oraz plakatów rozklejonych na przystankach autobusowych Londynu.
"Powstrzymaj Mattel od rżnięcia lasów deszczowych" – nawołuje hasło kampanii. Rozwiązaniem sytuacji proponowanym przez Greenpeace jest zaprzestanie współpracy firm zabawkarskich z APP. Na stronie kampanii można wysłać petycję nawołującą do zmiany oraz dofinansować działania Greenpeace, które nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Z osobnego spotu pt. "Dowody" można dowiedzieć się jak wyglądało śledztwo Greenpeace.
Spot pt. "Barbie, ty.." nakręcono w 21 językach. "Barbie, to koniec" jest kolejną kampania Greenpeace, której celem jest wywarcie wpływu na postępowanie firmy. Inne kampanie tego rodzaju to "Sierść w mleku", "Krwawe paluszki", "Facebook napędzany węglem".
O kampanii "Barbie, to koniec" pisaliśmy już w Wydarzeniach.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo