Amfetamina wciąga w mieście
Marihuana, amfetamina i ecstasy pojawiły się na ścianach, podłogach i blatach umywalek w warszawskich klubach. Wlepki są tej same wielkości co prawdziwe narkotyki, a poza grafiką znajduje się na nich dres e-mail, na który każdy może anonimowo napisać, by zasięgnąć porady profilaktycznej lub prawnej związanej z używaniem narkotyków.
Z badań KBPN i Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych wynika, że największą grupą osób używających narkotyków są osoby młode, o wykształceniu średnim i wyższym mieszkające w dużych miastach, zaś miejscem, w którym często odbywa się przyjmowanie narkotyków są kluby nocne, gdzie spędzają wolny czas lub bawią się w weekend. Tymczasem za posiadanie każdej ilości narkotyku w Polsce grozi kara więzienia do lat 3.
Przez cały okres akcji (luty-czerwiec 2013) trwają dyżury prowadzone zarówno anonimowo, online, jak i na miejscu, w klubie. Celem akcji jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych oraz konsekwencji ich używania i nadużywania – tak zdrowotnych jak i karnych – wśród ludzi mieszkających w Warszawie. Partnerami akcji są Bazar, Huśtawka, Ferment, Czysta Ojczysta, Jerozolima, Miasto, Remont i Black Sheep. Akcja MIASTO WCIĄGA, przygotowana przez Fundację Inspiratornia, obejmie docelowo swoimi działaniami 40 klubów w Warszawie.
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, za posiadanie niewielkiej ilości substancji psychoaktywnych na własny użytek karę więzienia w zawieszeniu orzeka się wobec 9 tys. osób rocznie, a wyroki bezwzględnego pozbawienia wolności wobec 500 osób rocznie. Tymczasem w wielu europejskich państwach – wzmacniając jednocześnie działania profilaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne – dopuszczono możliwość niekarania za posiadanie małych ilości na własny użytek, przesuwając w ten sposób problem uzależnienia od narkotyków z prawa karnego na obszar zdrowia publicznego.
Fundacja Inspiratornia realizuje akcje w przestrzeni miejskiej. Pierwszą z nich był mural "Leczyć zamiast karać"; kolejną instalacja "Uwaga!Grozi karą więzienia do lat 3!".
Projekt finansowany jest z środków Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
15.01.2025
Nie do zastąpienia
-
15.01.2025
Pustułki w zakładach Cemex Polska: udany sezon lęgowy 2024
-
14.01.2025
Co dzieli i jednoczy Europejczyków?
-
14.01.2025
Między bajki włożyć
-
13.01.2025
Literówka
-
11.01.2025
Jak organizować wydarzenia zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i ESG?