Liczba chorób wenerycznych u osób po 45. roku życia podwoiła się w ciągu niecałych 10 lat i obecnie rośnie szybciej niż u osób młodych – wynika z badań brytyjskich opublikowanych na łamach pisma „Sexually Transmitted Infections”.
Niezależnie od rozpowszechnienia kampanii edukacyjnych na temat bezpiecznego seksu, liczba infekcji przenoszonych drogą płciową rośnie, zarówno wśród osób młodych jak i starszych wiekiem.
Brytyjska Agencja Ochrony Zdrowia (Health Protection Agency – HPA) zebrała dane na temat pacjentów odwiedzających, w latach 1996- 2003, oddziały zajmujące się leczeniem schorzeń układu moczowo- płciowego w jednym z regionów Anglii. W 2003 ok. 95% z nich stanowili ludzie młodzi. W trakcie 8 lat badań częstość tych infekcji wzrosła znacznie bardziej wśród pacjentów po 45. roku życia niż wśród osób młodych. Odnotowano ponad dwukrotny wzrost. W grupie tej infekcje przenoszone drogą płciową zdarzały się najczęściej mężczyznom oraz osobom między 55 a 59 rokiem życia. Niemal połowę stanowiły infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego powodującego tzw. kłykciny kończyste, czyli brodawki płciowe. W dalszej kolejności znalazły się infekcje innymi typami brodawczaka, które mogą prowadzić do raka szyjki macicy, jak również rzeżączka i kiła.
– Kampanie dotyczące zdrowia płciowego skupiają się w zasadzie na ludziach poniżej 25 roku życia, ale wyniki naszych badań wskazują, że ryzykowne zachowania seksualne nie ograniczają się tylko do osób młodych, ale stają się coraz częstsze po 45 roku życia – komentuje dr Babatunde Olowokure z regionalnego oddziału HPA w Birmingham.
Osoby starsze coraz częściej żyją w pojedynkę lub przeżywają zmiany w relacjach z partnerem i są mniej skłonne regularnie stosować prezerwatywy, być może ze względu na brak ryzyka zajścia w ciążę. Do innych czynników, które mogą być odpowiedzialne za większą częstość chorób wenerycznych po 45 roku życia specjaliści z HPA zaliczają, częstsze podróże zagraniczne, zawieranie znajomości przez internet, pojawienie się nowych leków na zaburzenia erekcji oraz rozbudowana sieć usług seksualnych.
Rzeżączka i kiła atakują bez względu na wiek. Obecnie częstość infekcji drogą płciową jest
znacznie większa niż 10-20 lat temu, dlatego wszyscy podejmujący ryzykowne zachowania seksualne powinni pamiętać o stosowaniu prezerwatyw i skontrolować swoje zdrowie jeśli są czymś zaniepokojeni.
Źr: onet.pl
Prezentowany plakat pochodzi z kampanii dotyczącej chorób przenoszonych drogą płciową
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS