W dniach 10 – 11 października 2011 roku na Zamku Lubelskim w Lublinie odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Wspólna Polityka Integracji: zapobieganie wykluczeniu imigrantów w UE”. Wydarzenie organizowały Caritas Polska oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W konferencji udział wzięło 150 uczestników, którzy dyskutowali o przyszłości polityki integracyjnej w UE. Cel, jaki wyznaczyli sobie organizatorzy spotkania, to silniejsze włączenie krajowych organizacji i instytucji zaangażowanych w integrację imigrantów w dyskusję na szczeblu europejskim.
Program konferencji składał się z bloków tematycznych oraz paneli dyskusyjnych poświęconych problematyce integracji imigrantów. Organizatorzy spotkania za najważniejsze do omówienia uznali kwestie dotyczące wspólnej europejskiej polityki integracyjnej oraz jej ewaluacji, modułów integracyjnych, a także integracji cudzoziemców na poziomie lokalnym.
W swoim powitalnym przemówieniu prof. dr hab. Danuta Hübner, Poseł do Parlamentu Europejskiego Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego podkreśliła: Wszyscy powinni być zaangażowani we wspólnym wysiłku zwalczania stereotypów i nieprawdziwych informacji na temat obecnych
i przyszłych imigrantów. Bardzo mocno czujemy, że w nowej Europie, pod warunkiem przestrzegania prawa, każdy powinien być witany i ceniony jako wartościowa osoba. W tym duchu wspieramy dialog międzykulturowy jako wstępny warunek pokojowego współżycia w nadchodzących latach.
Prelegenci, którzy zaprezentowali swoje wystąpienia, to przedstawiciele najważniejszych instytucji Unii Europejskiej odpowiedzialnych za wspólną politykę integracyjną m.in.: Diane Schmitt, Kierownik Departamentu ds. Integracji i Imigracji w Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa Komisji Europejskiej, Luis Miguel Pariza Castaños z Europejskiego Komitetu Społeczno-Enonomicznego, Manolis Dardoufas z Komitetu Regionów. Głos w dyskusji zabrali również reprezentanci Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin, a także Zespołu Ekspertów Monitorujących Postępy w Polityce Integracyjnej oraz wielu innych organizacji zajmujących się tematyką migracyjną. Do udziału w debacie zostali także zaproszeni członkowie organizacji pozarządowych z całej Europy oraz imigranci – przedstawiciele organizacji migranckich.
Uczestnicy konferencji nawiązywali w swoich wypowiedziach do obecnej sytuacji gospodarczej, która nie sprzyja przyjaznemu traktowaniu imigrantów przez przyjmujące społeczeństwa. Kwestia ta została poruszona przez Luisa Miguela Pariza Castañosa z Europejskiego Komitetu Społeczno-Enonomicznego: Wraz z nadejściem kryzysu ekonomicznego obserwujemy w całej Europie wzrost zachowań związanych z nietolerancją, nacjonalizmem, ksenofobią i rasizmem. Dlatego myślę, że instytucje UE muszą działać energiczniej, w celu zwalczania dyskryminacji skierowanej wobec imigrantów i mniejszości. Dużą rolę powinni odegrać liderzy opinii publicznej oraz środki masowego przekazu, które powinny edukować społeczeństwo w aspekcie integracji imigrantów.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
25.10.2024
Gala Effie Awards Poland 2024
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!
-
23.10.2024
Oni wygrali ElektroEkologiczny Hackathon
-
11.10.2024
Prawo do przyjemności: VI Konferencja Sekson Fundacji Avalon
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach