Od końca czerwca Loesje przygotowuje nowe murale na terenie prawobrzeżnej Warszawy.
Do udziału w procesie ich tworzenia – od pisania i wyboru tekstów po malowanie – zaproszeni są wszyscy chętni. Pierwszy krok do realizacji murali to warsztaty kreatywnego pisania. W trakcie spotkań uczestnicy wspólnie stworzą i wybiorą teksty, które zagoszczą na ścianach. Warsztaty podzielone są na dwie części:
– 30 czerwca, niedziela, 16:00, klub Sen Pszczoły (Ząbkowska 27/31, Praga Północ): Kreatywne pisanie metodą Loesje – czyli tworzenie haseł na plakaty i murale Loesje. Warsztaty to zabawa skojarzeniami słownymi i pisanie krótkich tekstów, z których później wybierane są najciekawsze i najbardziej inspirujące. Sesja jest otwarta tematycznie: uczestnicy piszą na wszystkie tematy, jakie przyjdą im do głowy, pracując w grupach po polsku albo angielsku (do wyboru).
– 14 lipca, niedziela, 16:00, Park Skaryszewski (w pobliżu Ronda Waszyngtona, warsztaty w formie pikniku w parku na trasie alejki za pomnikiem Żołnierzy Radzieckich): Redakcja końcowa tekstów z 30 czerwca i wybór haseł, które będą przeniesione na murale.
Na oba spotkania wstęp jest wolny, Loesje zapewnia niezbędne materiały. Warsztaty trwają około 2,5-3 godziny. Murale powstają w ramach projektu Sztuka na ulicę, samochody do galerii, który nazwę zaczerpnął z jednego z plakatów Loesje. Na murach prawobrzeżnej Warszawy pojawią się między końcem lipca a początkiem września, a dokładne daty ich realizacji uzależnione są od pogody. Wśród ścian pod murale znalazła się jedna z elewacji bloku przy Grochowskiej 292.
Wielkoformatowe realizacje utrzymane zostaną w minimalistycznej, czarno-białej stylistyce, charakterystycznej dla plakatów Loesje. Podkreśla ona, że najważniejszą wartością plakatów Loesje jest tekst i jego przesłanie, a nie atrakcyjna kolorystycznie forma.
Pierwszy mural w Warszawie Loesje stworzyła w grudniu 2011 roku na Pradze Północ. Tekst „Im dłużej czekasz na przyszłość tym będzie krótsza” zagościł na ulicy Stalowej 38.
Loesje [czyt. Luszje] to nazwa ruchu, sieci grup działających obecnie w różnych krajach na rzecz wolności słowa i wyrażania własnych opinii, a także aktywizmu społecznego i kreatywności. Swoją nazwę zawdzięcza młodej Holenderce o imieniu Loesje, czyli po polsku – Lusi. Idea ruchu powstała w listopadzie 1983 roku w grupie kilku przyjaciół w Arnhem (Holandia), którzy chcieli podjąć dyskusję o ówczesnej sytuacji politycznej i społecznej w Holandii w sposób inny niż w mediach – poprzez czarno-białe plakaty z krótkimi, zachęcającymi do refleksji hasłami, pragnęli uniknąć zjadliwego krytycyzmu.
Więcej informacji o Loesje i warsztatach oraz galeria plakatów znajduje się na stronach www.Loesje.pl i www.Loesje.org.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce