Polska astrochemiczka, Agata Karska, otrzymała stypendium For Women in Science, ufundowane przez niemiecką filię Grupy L’Oréal. Agata Karska zajmuje się badaniami kosmosu w niemieckim Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics w Garching pod kierunkiem prof. Ewine F. van Dishoeck, a miejscem obrony jej pracy doktorskiej będzie Uniwersytet w Lejdzie w Holandii.
Tematem jej doktoratu jest „Woda w obszarach formowania się gwiazd”. Badam najmłodsze protogwiazdy w Drodze Mlecznej (zaczęły powstawać nie później niż milion lat temu), które w przyszłości staną się takimi gwiazdami jak nasze Słońce. Moje badania pokazują, że jest wokół nich bardzo dużo pary wodnej, która jest dla nas cennym źródłem informacji na temat procesów fizycznych i chemicznych zachodzących w najbliższym otoczeniu >>słońc w wieku przedszkolnym< – opowiada o swojej pracy.
Agata Karska ma 27 lat. Do Niemiec wyjechała w 2009 po skończeniu astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Urodziła się w Inowrocławiu, od dwóch lat jest mamą Maćka, jej mąż, dr hab. Piotr Śniady, jest matematykiem pracującym obecnie na Politechnice Monachijskiej.
– Po obronie doktoratu, na początku 2014 roku, chciałabym zostać za granicą na stażu podoktorskim. W dalszej perspektywie moim marzeniem jest powrót do Polski i stworzenie grupy, która będzie zajmować się badaniami powstawania gwiazd i planet. Mam nadzieję, że do tego czasu Polska zostanie członkiem Europejskiego Obserwatorium Południowego (the European Southern Observatory). Członkostwo w tej międzynarodowej organizacji dałoby mi możliwość korzystania z największych teleskopów na Ziemi, które są niezbędne w mojej dziedzinie nauki – mówi Agata Karska.
Stypendia programu „For Women in Science” są przyznawane przez L’Oréal Niemcy oraz Niemiecki Komitet ds. UNESCO i Fundację Christiane Nüsslein-Volhard od 2006 roku. Co roku otrzymują je trzy doktorantki. Każda z nagrodzonych otrzymuje 20 tysięcy euro rozłożone na dwa lata. Kandydatki nie muszą mieć obywatelstwa niemieckiego.
Podobny program stypendialny istnieje również w Polsce pod nazwą L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki. Od 12 lat nagradza on 5 młodych, utalentowanych polskich badaczek. Do 31 lipca b.r. kandydatki prowadzące badania w dziedzinach biologiczno-medycznych mogą wysyłać swoje aplikacje. Roczne stypendia, wysokości 25.000 zł dla doktorantek oraz 30.000 zł dla habilitantek, wypłacane będą w 2013 roku. Więcej informacji znajduje się na www.lorealdlakobietinauki.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
25.10.2024
Gala Effie Awards Poland 2024
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!
-
23.10.2024
Oni wygrali ElektroEkologiczny Hackathon
-
11.10.2024
Prawo do przyjemności: VI Konferencja Sekson Fundacji Avalon
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach