23 listopada w Budapeszcie odbyła się uroczystość podsumowania 2. edycji programu Good CSR 2009, który ma na celu promowanie raportowania pozafinansowych aspektów działalności firm i jest przedsięwzięciem firmy doradczej Braun & Partners Network.
Firmy uczestniczące w programie przedstawiają swoje osiągnięcia w dziedzinie CSR w oparciu o wytyczne GRI – w krótkiej i czytelnej formie na dwóch stronach formatu A3. Następnie raporty te są wspólnie publikowane w tzw. Księdze Odpowiedzialnego Biznesu.
Pierwsza edycja programu miała miejsce w 2008 roku na Węgrzech. W tym roku program został rozszerzony na kolejne kraje Europy Środkowo-Wschodniej – Polskę i Rumunię. Grupa LOTOS i Budimex to pierwsze w Polsce firmy, które przystąpiły do programu.
– Grupa LOTOS, jako jedyna firma uczestnicząca w programie, wydała w tym roku dwa raporty – jeden na najwyższym poziomie „A”, drugi na poziomie „C” według wytycznych GRI. Zapewnia to szerokie dotarcie do interesariuszy spółki w sposób zgodny z międzynarodowymi standardami. Takie rozwiązanie z jednej strony zapewnia kompleksową informację o pozafinansowej działalności przedsiębiorstwa, z drugiej zaś w zwięzły sposób pozwala dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – mówi Michał Dżoga, Dyrektor Zarządzający Braun & Partners Polska. – Budimex z kolei, to pierwsza firma sektora budowlanego, która wydała na naszym rynku raport zgodny ze standardami GRI w 2009 roku.
Raportowanie CSRu
W ostatnich latach badania dowiodły, że istnieje powiązanie między publikacją raportu CSR przez firmę a znaczeniem jej marki. Przykładowo, największe do tej pory ogólnoświatowe badanie (Count me in: The readers’ take on sustainability reporting; GRI – KPMG Netherlands – SustainAbility) stwierdza, że “poinformowanie o odpowiedzialnych praktykach ma bardzo pozytywny wpływ na postrzeganie firmy przez odbiorcę i wzmocnienie znaczenia jej marki.”
Według badania przeprowadzonego przez „Interbrand” i „Business Week” w 2007 roku, 80% z pośród 15 i 43% ze 100 najbardziej znaczących marek na świecie publikuje raporty CSR oparte o wskaźniki GRI. Własne badania przeprowadzone przez GRI pokazują silny związek pomiędzy wysoką opłacalnością biznesu a publikacją raportów CSR. 64% z pośród 100 największych, globalnych firm z rankingu „Financial Times”, „Forbes” i „Fortune” publikuje raporty GRI, podczas gdy 71% z 15 największych firm publikuje raporty w oparciu o wskaźniki GRI.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo