Od początku grudnia młode mamy w szpitalach położniczych w całym kraju otrzymują bezpłatne pakiety „Pierwsza Książka Mojego Dziecka” (PKMD). Pakiet PKMD, złożony z książki z tekstami dla rodziców i wierszami do czytania dziecku od urodzenia oraz płyty DVD z filmem edukacyjnym i kołysankami, opracowała Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Projekt został objęty Honorowym Patronatem oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymał również Patronat Honorowy Rzecznika Praw Dziecka. Partnerem Projektu jest Narodowe Centrum Kultury. Akcja objęła 90% szpitali w Polsce. Pakiety otrzyma w sumie 82 tysiące mam.
Celem projektu „Pierwsza Książka Mojego Dziecka” (PKMD) jest uświadomienie młodym rodzicom, jak ważne dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego, językowego i umysłowego dziecka jest codzienne czytanie mu od urodzenia. Bezpieczna więź z rodzicami jest podstawą zdrowego rozwoju, a dobra znajomość języka to klucz do sukcesu w szkole i w życiu, język jest bowiem podstawowym narzędziem myślenia, komunikacji z ludźmi, zdobywania wiedzy i uczestnictwa w kulturze. Projekty Bookstart polegające na bezpłatnym przekazywaniu książek do czytania najmłodszym są od lat realizowane w wielu krajach, m. in. w Anglii, Niemczech, Francji, Chorwacji, Austrii, Szwajcarii, Kanadzie, Japonii, Belgii, Danii, Australii.
W okresie objętym projektem młode mamy otrzymają przy wypisie ze szpitala położniczego bezpłatny pakiet PKMD, zawierający książkę, opracowaną przez Fundację tak, by zachęcić młodych rodziców do codziennego czytania dziecku. Znajdują się w niej informacje na temat korzyści rozwojowych
z czytania i przykłady wpływu czytania na zdrowie i życie konkretnych dzieci, a także zbiór ilustrowanych wierszy, których zadaniem jest zarówno pokazanie dziecku otaczającego je świata, jak i wczesne wspomaganie rozwoju mowy dziecka. Autorką większości wierszyków jest Eliza Piotrowska, w PKMD nie zabrakło również klasyki: „Lokomotywy” J. Tuwima, „Idzie niebo ciemną nocą” Ewy Szelburg-Zarembiny czy kołysanek Janiny Porazińskiej. W skład pakietu wchodzi też płyta DVD z filmem edukacyjnym „Jak kochać dziecko?” na temat sposobów zaspokajania potrzeb emocjonalnych dzieci, a także „Kołysanki i Śpiewanki dla Najmłodszych” – znane i lubiane utwory dla dzieci w nowoczesnych aranżacjach, służące rozwojowi muzykalności. Przekazywanie pakietów PKMD młodym mamom w szpitalach będzie realizowane w sposób ciągły od grudnia 2014 r. do wyczerpania nakładu. Dla osób, które nie mają szans na otrzymanie pakietu PKMD w szpitalu, Fundacja uruchomiła możliwość pobrania bezpłatnego e-booka ze strony Fundacji: www.calapolskaczytadzieciom.pl/pkmd.
Maciej Orłoś, ambasador kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” stwierdził: Jestem człowiekiem telewizji, w której obraz ważniejszy jest od słowa, a miejsca na wyobraźnię jest niewiele. Mimo to, a może właśnie dlatego bardzo popieram ideę, której celem jest walka o słowo,
o komunikację werbalną, o czytanie. Jestem przerażony coraz większą dominacją mediów elektronicznych, a zwłaszcza Internetu, oraz ekspansją wszelkich atrakcyjnych wirtualnych pokus dla dzieci i młodzieży. Trzeba zrobić wszystko, by przywrócić młodym ludziom książki. Dlatego moim zdaniem Pierwsza Książka Mojego Dziecka to pomysł rewelacyjny! Popieram w stu procentach i mocno trzymam kciuki.
Książka wraz z płytą stanowi swego rodzaju pierwszą wyprawkę kulturalno-wychowawczą dla młodych rodziców oraz ich nowonarodzonego dziecka. Wspieram ten projekt, ponieważ zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy rodzice rozumieją i doceniają wagę obecności książek w życiu dziecka – powiedziała Joanna Brodzik, ambasadorka kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. – Moim zdaniem ta Pierwsza Książka może stać się początkiem domowej biblioteki nawet w domach, gdzie do tej pory książek nie było. Czytanie dziecku jest najlepszą i najtańszą inwestycją w jego przyszłość, ponieważ rozwija wyobraźnię. A tylko ludzie z wyobraźnią potrafią świadomie kształtować swoją przyszłość.
Ubiegłoroczną pierwszą ogólnopolska edycja projektu PKMD wsparło środowisko psychologów, pedagogów i logopedów oraz wiele osób ze świata kultury i nauki, m. in. prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, prof. dr hab. Marta Bogdanowicz, prof. dr hab. Janusz Czapiński, prof. dr hab. Tadeusz Gadacz, prof. dr hab. Bogusław Śliwerski, prof. Małgorzata Żytko, reżyserzy – prof. Andrzej Fidyk, Bartek Konopka, Agnieszka Smoczyńska, dziennikarze – Alina Gutek, Katarzyna Kolenda- Zaleska, Bartosz Węglarczyk, Maciej Wierzyński, Dyrektor Teatru Wielkiego i b. Minister Kultury – Waldemar Dąbrowski i inni. Nad jakością PKMD czuwa Rada Programowa, w skład której weszli literaturoznawcy, psycholodzy, pedagodzy i inni specjaliści w zakresie rozwoju dziecka oraz literatury. Rada Programowa PKMD dokonała m.in. analizy zawartości literackiej książki, wprowadzając w niej pewne zmiany w stosunku do ubiegłorocznej edycji. W 2015 r. Fundacja planuje przeprowadzenie konkursu na nowe ilustracje do PKMD.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych