21 stycznia, a więc w Dzień Babci, na facebookowym profilu Kampanii Przeciw Homofobii pojawiło się zdjęcie babci z wnukiem. Dzisiaj opublikowano kolejną fotografię – tym razem są to dziadek i jego wnuczek. Tym, co łączy dziadka i babcię, których zdjęcia można obejrzeć na fanpage’u KPH, jest akceptująca postawa wobec swoich wnuków, którzy są gejami.
Na świecie jest wiele trzylistnych koniczynek. Ludzie się cieszą, gdy znajdą czterolistną koniczynkę, bo przynosi szczęście. Leszek jest właśnie dla mnie taką czterolistną koniczynką – tak o swoim wnuku mówi pan Zdzisław, który w jego orientacji dostrzega wyjątkowość. W pełni akceptująca jest również pani Halina, która zapytana o swoje wnuki, wśród których dwóch jest gejami, podkreśla to, jak bardzo je kocha.
Na rolę bliskich w procesie kształtowania pozytywnego stosunku społeczeństwa do osób LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe) oraz ich wpływ na poziom samoakceptacji zwraca uwagę Katarzyna Remin, koordynatorka Akademii Zaangażowanego Rodzica. Z badań przeprowadzonych przez KPH wynika, że 44% osób LGBT w Polsce doświadczyło przemocy psychicznej z powodu orientacji seksualnej, w tym 60% doznało jej więcej niż 3 razy. Mając na uwadze powyższe wyniki oraz to, że w porównaniu z innymi myśli samobójcze u nastoletnich gejów i lesbijek oraz młodzieży biseksualnej pojawiają się trzykrotnie częściej, rola wspierającej rodziny wydaje się być nieoceniona – twierdzi Remin. Obecnie decyzję o ujawnieniu swojej orientacji seksualnej przed rodziną podejmuje 63% osób LGBT. Najbardziej akceptujące jest kuzynostwo (73,5% w pełni akceptuje orientację seksualną kuzynów i kuzynek LGBT). Orientację osób homo- i biseksualnych oraz transpłciowych w pełni akceptuje 58,7% matek, 52,2% ojców oraz 54,3% babć i dziadków (Przywołane wyniki badań pochodzą z publikacji „Sytuacja społeczna osób LGBT. Raport za lata 2010 i 2011” pod redakcją Mirosławy Makuchowskiej i Michała Pawlęgi).
Poza projektami realizowanymi w ramach Akademii Zaangażowanego Rodzica, której celem jest m.in. zachęcanie akceptujących rodziców osób homo- i biseksualnych do publicznego okazywania wsparcia swym dzieciom, Kampania Przeciw Homofobii prowadzi obecnie akcję społeczną „Ramię w ramię po równość”. Celem tej akcji jest rozbudzenie w polskim społeczeństwie poczucia solidarności z osobami homo-, biseksualnymi oraz transpłciowymi. Poprzez odwołanie się do pozytywnych postaw osób kształtujących opinię publiczną, akcja ma na celu zwiększenie poparcia dla idei równego i sprawiedliwego traktowania bez względu na orientację seksualną i tożsamość płciową, zwiększenie akceptacji i włączenia społecznego osób LGBT.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych