Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej rozpoczyna nowy rozdział w historii swojej działalności. 28 maja zostało otwarte Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO. Jedną z głównych jego atrakcji jest całoroczna multimedialna i interaktywna wystawa poświęcona m.in. blisko 80-letniej historii Studia Filmów Rysunkowych, a także procesowi tworzenia animacji.
– Ten projekt to podsumowanie naszego narodowego dziedzictwa kulturowego – powiedziała podczas oficjalnej inauguracji Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Reksio, Smok Wawelski czy Bolek i Lolek to bajki, na których się wychowaliśmy. To one rozbudzają marzenia i naszą wyobraźnię. Mam nadzieję, że otwierane właśnie miejsce będzie źródłem wielu fascynujących doznań dla ludzi z całej Polski, a także Europy, zaś dla odwiedzających je najmłodszych stanie się inspiracją do tworzenia własnych ścieżek artystycznej kariery.
– Studio Filmów Rysunkowych jest niezwykłą instytucją kultury polskiej, bardzo zakorzenioną w regionie – powiedział na początku uroczystego otwarcia OKA dyrektor bielskiego Studia Filmów Rysunkowych Maciej Chmiel. – To filmy z Bielska-Białej stanowiły, praktycznie do pojawienia się „Wiedźmina”, najlepszy polski produkt eksportowy, jeżeli chodzi o przemysł kreatywny. Dotarły do stu krajów świata.
Centrum Bajki i Animacji OKO przy Studiu Filmów Rysunkowych to połączenie edukacji i rozrywki dla całej rodziny. Największą atrakcją nowego punktu na mapie Podbeskidzia jest interaktywna, multimedialna wystawa. Wędrując po trzech kondygnacjach budynku można poznać nie tylko historię bielskiej animacji, jej twórców oraz dawne techniki wytwarzania filmów, ale także samemu stać się reżyserem. Wiele stanowisk zaprasza, zwłaszcza najmłodszych gości, do rozwiązywania zagadek, malowania i innych, ciekawych form edukacyjnej zabawy.
Będąc w OKU nie można pominąć kina Kreska, które będzie kontynuować działalność kina Studio, istniejącego w tym miejscu przed budową Centrum. – Przywrócimy formułę kina studyjnego z własnym repertuarem, edukacją filmową, przeglądami oraz dyskusyjnym klubem filmowym. Informacje o pierwszym seansie już niebawem pojawią się na naszej stronie internetowej – poinformowała Karolina Lorenc, zastępca dyrektora Studia Filmów Rysunkowych ds. organizacyjnych i kulturalnych.
Budowa Centrum rozpoczęła się w lutym 2022 roku, dzięki funduszom EOG, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta Bielsko-Biała. – Wizyta w OKU i obecne wszędzie bajki, takie jak „Reksio” czy „Bolek i Lolek” dostarczyły mi wiele emocji, które pamiętam z czasów dzieciństwa – powiedziała Marta Cienkowska, podsekretarz w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Ta inwestycja powinna napawać nas wszystkich dumą. Dumą z dziedzictwa kulturowego Polski – dodała.
Więcej szczegółowych informacji na temat Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO, w tym zaplanowanych wydarzeń oraz możliwości zakupu biletów i godzin otwarcia znajduje się na stronie www.sfr.pl
oprac. Dorota Chrobak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie