Wspólny Las 2024: dziesiątki leśnych wydarzeń w całej Polsce
W weekend 23 i 24 marca odbędzie się czwarta edycja projektu Wspólny Las. Jej celem jest budowanie świadomości roli lasów dla ochrony klimatu i bioróżnorodności oraz łączenie ludzi we wspólnym celu działania na rzecz ekosystemów leśnych. W ramach oddolnej, społecznej inicjatywy w całej Polsce odbędzie się ponad 90 wydarzeń społeczno-edukacyjnych w tym spacerów, wycieczek rowerowych, zabaw terenowych i prelekcji. Akcji towarzyszy petycja w obronie drzew o wymiarach pomnikowych.
Wspólny Las to kolektywna wolontariacka inicjatywa osób z całej Polski, które łączy miłość do lasów oraz zrozumienie potrzeby ich ochrony i zachowania. Tegoroczne hasło akcji: to „Lasy i klimat”. – Chcemy poprzez udział w organizowanych wydarzeniach budować świadomość tego, że nie ma dobrego, bezpiecznego, stabilnego klimatu bez lasów, szczególnie starych – mówi Monika Stasiak, jedna z organizatorek akcji. – Wciąż zbyt mało mówi się o tym, że zachowanie i ochrona ekosystemów leśnych są kluczowe w spowolnieniu zmian klimatu, a także przystosowaniu człowieka do skutków tych zmian, których już doświadczamy.
W tym roku będzie można bezpłatnie wziąć udział w niemal stu wspólnych spacerach i zabawach terenowych, wycieczkach rowerowych, plenerach fotograficznych. W ich trakcie zaś posłuchać fascynujących opowieści lokalnych przewodników i przyrodniczek o leśnym życiu oraz roli najstarszych drzew w utrzymywaniu równowagi klimatycznej i ekologicznej. Do akcji można dołączać, zgłaszając swoje wydarzenie do piątku 22 marca przez stronę wspolnylas.pl. Wydarzenie promuje spot, który można obejrzeć tutaj:
Tak jak przy pozostałych edycjach, w warszawskim Centrum Aktywizmu Klimatycznego – Gniazdo odbędzie się również dyskusja ekspercka związana z hasłem przewodnim wydarzenia. Wezmą w niej udział: prof. Szymon Malinowski, Anna Sierpińska, Daniel Petryczkiewicz i Paulina Górska (moderatorka). Wydarzenie będzie transmitowane online.
– Lasy łączą nie tylko metaforycznie. Poprzez swoją rolę dla zachowania bioróżnorodności czy zasobów wodnych, są warunkiem naszego gatunkowego przetrwania – mówi Anna Treit, inicjatorka akcji. – Zależy nam na tym, aby w ramach Wspólnego Lasu łączyć kontakt z przyrodą w gronie krewnych i przyjaciół z opartą na danych naukowych wiedzą o roli ekosystemów leśnych i o najważniejszych wyzwaniach w ich ochronie.
Pełna lista wydarzeń w ramach inicjatywy Wspólny Las 2024 dostępna jest na stronie: https://wspolnylas.pl/. Za jej pośrednictwem można znaleźć aktywności prowadzone najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Do 22 marca włącznie można również zgłaszać za pośrednictwem strony własne inicjatywy.
Przy okazji tegorocznej akcji Wspólny Las organizatorzy zbierają podpisy pod apelem o bezterminowe zatrzymanie wycinki drzew o wymiarach pomnikowych w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe. – Stare drzewa są nie tylko świadkami historii, ale także nieocenionymi strażnikami bioróżnorodności i naszym naturalnym sojusznikiem w walce ze zmianami klimatu – dodaje organizator akcji, Marcin Mystkowski. – Ich ochrona to krok w stronę zachowania zdrowego, zrównoważonego ekosystemu dla przyszłych pokoleń. Petycję w tej sprawie można podpisywać TUTAJ.
Środowiska ekologów i przyrodników leśnych przypominają również o swoich postulatach dotyczących przyszłości lasów oraz reformy gospodarki leśnej. Ich pełna lista opublikowana została na stronie https://wspolnylas.pl/.
txt: Dorota Chrobak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych