Gra w gęś
Święta Bożego Narodzenia to czas sięgania po najróżniejsze przysmaki gastronomiczne, których na co dzień nie jadamy. Jednym z nich jest foie gras, czyli pasztet strasburski ze stłuszczonych gęsich wątróbek – jeden z najbardziej kontrowersyjnych wyrobów kulinarnych w Europie. Ptactwo wykorzystywane do produkcji foie gras jest trzymane w nieludzkich warunkach i karmione na siłę, w wyniku czego ich wątroba powiększa się aż do dziesięciokrotności normalnej objętości. W wielu krajach Europy produkcja foie gras została zakazana, co jednak niewiele zmienia: import produktu nie jest zakazany a popyt nie maleje.
Wakker Dier, holenderska organizacja walcząca o dobrostan zwierząt i likwidację chowu przemysłowego, postanowiła przypomnieć każdemu, kto planuje menu zawierające foie gras, o okrucieństwie związanym z jego produkcją. Dzięki współpracy ze studiem kreatywnym Mutant z Antwerpii udało się osiągnąć to w wyjątkowo oryginalny sposób – a mianowicie za pomocą gry planszowej Gęś (Game of the Goose), znanej w Europie od – bagatela – XVI wieku (więcej na jej temat można dowiedzieć się TUTAJ).
Edycja gry stworzona na potrzeby kampanii na pierwszy rzut oka przypomina jej tradycyjną wersję: utrzymaną w jasnej kolorystyce, z ilustracjami w słodkim, nostalgicznym stylu retro. Dopiero po bliższym przyjrzeniu okazuje się, że tradycyjne grafiki zostały zastąpione zapadającymi w pamięć obrazami autentycznych procedur przeprowadzanych na drobiu podczas produkcji foie gras. Zmienione zostały również zasady gry. W oryginalnej grze w Gęś gracz mógł trafić do „więzienia” lub „labiryntu”. W obecnej wersji jest „brutalnie karmiony na siłę”, cierpi z powodu „przebitego przełyku” lub „ptasiej grypy” – co stanowi odwzorowanie wprost warunków życia zwierząt hodowanych na foie gras.
Wraz ze startem kampanii partię „unowocześnionej” wersji gry w Gęś rozesłano do osób mających wpływ na prawa zwierząt, zaś poniższy film trafił na kanały społecznościowe organizacji:
ZASADY GRY W GĘŚ:
5. Jesteś samicą gęsi: szkoda, nie nadajesz się na foie gras. Zostaniesz zmielona żywcem na karmę dla kotów lub nawóz. Rozpoczynasz grę do początku.
10, 20, 30, 40, 50, 60. Karmienie na siłę: sześć razy dziennie do twojego przełyku za pomocą stalowej rury jest pompowana tłusta kukurydziana papka. Tracisz jedną kolejkę.
14. Złamane skrzydło: łamiesz skrzydło, próbując uciec z małej klatki. Tracisz trzy kolejki.
22. Ptasia grypa: na fermie wybucha epidemia. Ty i wszystkie inne gęsi zostajecie zagazowani. Każdy gracz wraca na start.
31, 44. Perforacja przełyku: stalowa rurka, którą karmią cię sześć razy dziennie, przebija ci przełyk. Wracasz na pole 19.
27, 38. Karmienie na siłę „przyjazne zwierzętom”: obecnie jesteś karmiony na siłę gumową rurką zamiast stalową. Brawo. Zyskujesz dodatkowy rzut kostką.
52. Obwisłe nogi: twoja wątroba jest chora i puchnie. Efektem są m.in. trudności z chodzeniem. Cofasz się o liczbę rzuconych oczek.
59. Twoja wątroba nie jest wystarczająco tłusta: tylko wtedy, gdy jest sześciu do dziesięciu razy większa niż zwykle, hodowca jest zadowolony. Jest jeszcze wiele do zrobienia! Wracasz na pole 13.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie