22 lutego — Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
22 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, a dzień później, 23 lutego, Światowy Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja, na którą obecnie cierpi ponad 350 milionów osób, w 2030 roku stanie się drugim po chorobach układu krążenia największym problemem zdrowotnym na świecie. Mimo, że istnieją skuteczne metody leczenia depresji, to korzysta z nich mniej niż 50%, a w niektórych państwach mniej niż 10% chorych. Najgroźniejszym objawem depresji są myśli samobójcze. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja może być przyczyną aż 800 000 samobójstw rocznie.
22 lutego w Warszawie, w Meta Przestrzeni przy ul. Koszykowej 61 odbył się przegląd kampanii społecznych oraz dyskusja panelowa „Jak mówić o depresji?”. W ramach przeglądu pokazano kampanie skupiające się na problemach: depresji wśród młodzieży (m.in. „Traktuj mnie poważnie”, „Depresja Młodzieńcza – Historia Amelii”), depresji poporodowej (m.in. „Depresja poporodowa – Historia Magdy”), męskiej depresji (m.in. „Mężczyźni Też Płaczą – STOP DEPRESJI”) oraz depresji osób starszych („Depresja wieku podeszłego – Historia Jerzego”).
W ramach wstępu do dyskusji panelowej „Jak mówić o depresji?” przedstawiono z kolei kampanie oraz inicjatywy koncentrujące się na formach pomocy dla osób cierpiących na depresję, w tym szczególnie cenioną przez specjalistów platformę Życie Warte Jest Rozmowy. W bloku filmów pokazano m.in. pięć klipów składających się na kampanię Depresja. Naucz się pomagać (#1 Zbliż się, #2 Po prostu bądź, #3 Bądź cierpliwy, #4 Dbaj też o siebie oraz #5 Współpracujcie ze specjalistą) oraz trzy klipy składające się na cykl Naucz się mówić do osób chorych na depresję, kolejną odsłonę kampanii Depresja. Rozumiesz – pomagasz („Naucz się mówić do osób chorych na depresję wieku podeszłego”, „Naucz się mówić do osób chorych na depresję poporodową” oraz „Naucz się mówić do osób chorych na depresję wieku młodzieńczego”).
O tym, jak istotne są słowa w komunikacji z osobą w kryzysie psychicznym, pokazywały z kolei dwa klipy składające się na realizowaną obecnie kampanię „Zobacz człowieka”:
W dyskusji panelowej „Jak mówić o depresji?” wzięły udział (od lewej): Olga Lasota (Fabryka Komunikacji Społecznej), dr Marlena Stradomska (suicydolog, ekspert platformy Życie Warte Jest Rozmowy, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne), Maria Radziwoń-Zaleska (Szpital Nowowiejski, konsultant wojewódzka w dziedzinie psychiatrii), Małgorzata Serafin (dziennikarka, autorka programu „Farbowanie życia”, w którym rozmawia z osobami po kryzysach psychicznych) oraz Katarzyna Chotkowska (Fundacja eFkropka). Zapis debaty można obejrzeć poniżej:
Współorganizatorami wydarzenia byli Warszawski Alians Przeciw Depresji, Fundacja eFkropka, Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Fabryka Komunikacji Społecznej. Pełną transmisję z wydarzenia można obejrzeć TUTAJ.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!