W niedzielę 28 lipca obchodzony będzie Światowy Dzień Wirusowych Zapaleń Wątroby. Celem tegorocznych obchodów jest – podobnie jak w latach ubiegłych – uświadomienie społeczeństwu jak poważnym i powszechnym problemem zdrowotnym są wirusowe zapalenia wątroby (WZW), edukacja na temat możliwości zapobiegania zakażeniom, a także mobilizacja jak największej grupy osób do wykonywania testów diagnostycznych w kierunku wczesnego wykrycia wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie zakażonych może być 500 milionów osób.
Problem wirusowych zapaleń wątroby typu B lub C dotyka co 12–tą osobę na świecie. Większość
z nich nie jest świadoma swojej choroby, ponieważ przez wiele lat nie daje ona żadnych objawów. Często zakażenia HCV i HBV wykrywane są przypadkowo lub po wielu latach, w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby, takich jak zwłóknienie, marskość lub rak wątrobowo – komórkowy.
W opinii ekspertów, jedną z podstawowych przyczyn takiego stanu rzeczy jest niewystarczająca wiedza społeczeństwa na temat WZW. Polacy nie są na przykład świadomi zagrożenia ze strony wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV), nie wiedzą, jak przenosi się wirus i w jakich sytuacjach może dojść do zakażenia. Wydaje im się, że istnieje szczepionka przeciwko HCV, a zakażenia można uniknąć przez zachowanie podstawowych zasad higieny osobistej i stosowanie odpowiedniej diety. Brak wiedzy na temat zagrożeń związanych z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C powoduje, że Polacy nie wykonują badań w tym kierunku.
Zgodnie z szacunkami Polskiej Grupy Ekspertów HCV, popartymi badaniami epidemiologicznymi, przeprowadzonymi w 2009 roku, liczba zakażonych w Polsce może wynosić ok. 730 000 czyli 1,9 % populacji.2 Większość z nich pozostaje dotychczas nierozpoznana. Wg tych szacunkowych danych można przyjąć, że blisko 700 000 Polaków nie wie, że jest zakażonych HCV, co jest zagrożeniem dla reszty społeczeństwa, ze względu na łatwość przenoszenia się wirusa.
Więcej informacji znajduje się na stronach www.worldhepatitisday.info, www.wzwc.pl oraz www.facebook.com/WZWtypuC.
Organizatorem akcji jest firma Roche, producent leków stosowanych przy WZW.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce