Powstała Zintegrowana Platforma Edukacyjna
W dzisiejszym świecie nietrudno zauważyć, że to właśnie Internet jest naturalnym środowiskiem komunikacyjnym. W sieci uczniowie poszukują rozrywki, ale i materiałów edukacyjnych, pomocy naukowych czy inspiracji. Zmianie ulega otaczająca nas rzeczywistość, rynek pracy, ale także szkolnictwo. Naprzeciw tym potrzebom wyszło Ministerstwo Edukacji i Nauki, tworząc kompleksowe narzędzie jakim jest Zintegrowana Platforma Edukacyjna (ZPE).
Zintegrowana Platforma Edukacyjna to:
- portal
- platforma LCMS (Learning Content Management System)
- kreator e-materiałów
- edytor treści dla beneficjentów projektów konkursowych.
ZPE to przede wszystkim portal dla uczniów i nauczycieli. Treści edukacyjne dostępne są w przeglądarce internetowej, można również pobierać je w formie interaktywnych materiałów do wykorzystywania bez dostępu do Internetu. Wśród klasycznych treści edukacyjnych, znajdziemy również szeroką gamę multimediów – pliki audio i wideo. Ponadto ZPE posiada rozbudowany moduł LCMS (Learning Content Management System), który może być wykorzystywany w kształceniu na odległość oraz kreator e-materiałów, czyli narzędzie pozwalające w prosty sposób przygotować materiały naukowe, jak również sprawdziany czy testy. Ostatnia z funkcjonalności to edytor ZPE, który skierowany jest bezpośrednio do beneficjentów projektów konkursowych.
Najważniejsze profity płynące z użytkowania Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej:
- użytkowanie ZPE jest całkowicie bezpłatne;
- z materiałów dostępnych na ZPE można korzystać na każdym urządzeniu, w dowolnym miejscu o dowolnej porze;
- ZPE udostępnia bezpieczny komunikator do kontaktu pomiędzy nauczycielem a uczniami;
- e-materiały to kompleksowy zbiór otwartych zasobów edukacyjnych zgodnych z podstawą programową, przeznaczonych dla wszystkich uczniów wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uwzględniający zróżnicowane potrzeby edukacyjne;
- w aplikacji mobilnej można pobierać interaktywne materiały i korzystać z nich, nie mając dostępu do Internetu;
- platforma jest atrakcyjna wizualnie oraz funkcjonalna zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.
Do rejestracji na ZPE niepotrzebne jest podawanie danych szkoły, wystarczy login, e-mail oraz imię i nazwisko – tłumaczy Maciej Rakowski, Ekspert ZPE, nauczyciel Zespołu Szkół Elektrycznych we Wrocławiu. – Wszyscy uczniowie i nauczyciele wpisani do Systemu Informacji Oświatowej (SIO) są automatycznie zarejestrowani w ZPE. Dostęp do danych ma dyrektor szkoły. Dodatkowo na podstawie informacji z SIO w ZPE jest odtworzona struktura szkoły, czyli wszystkie klasy. Materiały na platformie zostały opracowane w taki sposób, by można było korzystać z nich przez cały rok szkolny, nie tylko stacjonarnie, ale również podczas pracy zdalnej lub wtedy, gdy uczeń nie może uczestniczyć w zajęciach. Dzięki ZPE będzie w stanie szybciej nadrobić zadany program.
Więcej informacji na temat Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej oraz dostęp do wszystkich jej materiałów i funkcjonalności znajduje się pod adresem https://zpe.gov.pl/
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?