14 lutego 2012 roku w Kancelarii Premiera miała miejsce uroczysta inauguracja Karty Różnorodności w Polsce. Dokument, promowany przez Komisję Europejską, sygnowało 13 firm – inicjatorów przedsięwzięcia w Polsce. Honorowy Patronat nad Kartą Różnorodności objęła Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska–Rajewicz oraz Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz.
Karta Różnorodności (ang. Diversity Charter) to międzynarodowa inicjatywa wspierana przez Komisję Europejską, realizowana w takich krajach Unii Europejskiej jak m.in. Niemcy, Austria, Szwecja, Włochy, Francja, Belgia czy Hiszpania. Karta jest pisemnym zobowiązaniem organizacji do wdrożenia skutecznych rozwiązań na rzecz rozwoju polityki równego traktowania i zarządzania różnorodnością w miejscu pracyoraz ich upowszechniania wśród partnerów biznesowych i społecznych.
Inicjatywa polskiej wersji Karty Różnorodności została podjęta w 2011 roku przez Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. – Wzorem innych państw europejskich, postanowiliśmy wspólnie z firmami partnerskimi stworzyć taki dokument w Polsce. W spotkaniach i konsultacjach nad Kartą oprócz przedstawicieli i przedstawicielek biznesu, wzięły udział organizacje pozarządowe oraz instytucje rządowe, szczególny wkład wniosło Biuro Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania. W ten sposób w wyniku dialogu i wzajemnego konsensusu powstała deklaracja, której podpisanie i przyjęcie jest wyrazem gotowości organizacji do wprowadzeniaskutecznej polityki równego traktowania i zarządzania różnorodności” – mówi Mirella Panek-Owsiańska, Prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Karta Różnorodności w Polsce została uroczyście podpisana przez prezesów oraz członków zarządu firm – inicjatorów Karty Różnorodności w Polsce, wśród nich są: Aviva, British American Tobacco Polska, Danone, Deloitte Polska,Grupa Orbis, Grupa TP, Grupa Żywiec, Kompania Piwowarska, L’Oreal Polska, Nutricia, Provident Polska S.A., Totalizator Sportowy sp. z o.o. oraz Unilever. Przedsiębiorstwa te zatrudniają prawie 50 tysięcy osób.
Karta Różnorodności w Polsce wykracza poza przepisy Kodeksu Pracy czy tzw. ustawy równościowej, obligując do wprowadzenia zarządzania różnorodnością w firmie, mówi m.in. o obowiązku monitoringu antydyskryminacyjnego i antymobbingowego, wskazaniu osoby lub zespołu koordynującego zarządzanie różnorodnością w organizacji, wprowadzeniu cyklicznej edukacji antydyskryminacyjnej wśród wszystkich osób zatrudnionych w firmie oraz raportowaniu o podjętych działaniach i ich rezultatach.
Inicjatywę w całej Europie wspiera Dyrekcja Generalna ds. Sprawiedliwości Komisji Europejskiej, poprzez Europejską Platformę Wymiany Doświadczeń. Karta podpisywana jest przez organizacje, przedsiębiorstwa oraz przedstawicieli administracji publicznej w całej Europie. Taka możliwość istnieje również w Polsce. Każda organizacja, instytucja, urząd oraz każde przedsiębiorstwo, które aprobuje zapisy Karty może dobrowolnie przystąpić do projektu i zostać sygnatariuszem Karty Różnorodności w Polsce. Wystarczy skontaktować się z Koordynatorem Projektu w Polsce, czyli Forum Odpowiedzialnego Biznesu – mówi Mirella Panek-Owsiańska.
Więcej informacji o Karcie Różnorodności znaleźć można na stronie www.kartaroznorodnosci.pl.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
08.01.2025
Truck Care ostrzega przed martwy polem
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO