Fundacja MaMa, działająca na rzecz praw matek w Polsce, organizuje warsztaty i spotkania pt. Miasto Oczami Kobiet. Członkinie fundacji chcą wsłuchać się w specyfikę problemów kobiet związanych z funkcjonowaniem w przestrzeni miejskiej Warszawy, wyodrębnić ich głos, zainspirować mieszkanki Warszawy do twórczego myślenia o otaczającej je przestrzeni, zapytać je o ich potrzeby.
– Od wielu lat walczymy o przyjazną przestrzeń dla wózkowiczów i osób z małymi dziećmi prowadząc akcje „O Mamma mia! Tu wózkiem nie wjadę” – mówi dr Patrycja Dołowy, wiceprezeska Fundacji MaMa. – Wiele udało nam się już zmienić przede wszystkim w sposobie myślenia o dostępności przestrzeni dla różnych grup społecznych. Wciąż za mało w praktyce. Ale też wyraźnie widzimy, że sama idea już nie wystarczy. Na przykład projektanci, architekci, urzędnicy po prostu często nie zdają sobie sprawy z tego jak różnorodne mogą być potrzeby użytkowników miast. Co tu mówić o pogodzeniu tych potrzeb. Trzeba ich najpierw wysłuchać. A żeby wysłuchać, to mieszkańcy i mieszkanki miast muszą o tych potrzebach umieć zakomunikować.
Projekt składa się z części warsztatowej i spotkań z inspirującymi gośćmi. Warsztaty opierają się na założeniu, że człowiek i tworzone przez niego otoczenie wzajemnie ze sobą oddziałują. Mają pomóc zbadać jakie są potrzeby kobiet w kontekście przestrzeni miejskiej.
Wspólnie z uczestniczkami i gośćmi zostaną wypracowane rekomendacje dla architektów, projektantów, urbanistów, urzędników dotyczących projektowania przestrzeni miejskiej uwzględniające potrzeby kobiet. Taki model komunikacji mógłby w przyszłości posłużyć też innym grupom społecznym w partycypowaniu w tworzeniu przestrzeni miasta.
Wśród gości-inspiratorów będą: Sylwia Chutnik (pisarka, przewodniczka miejska), Joanna Rajkowska (artystka tworząca w przestrzeni publicznej), Aleksandra Wasilkowska (architektka interesująca się nielinearnymi procesami w takich systemach jak miasto, społeczeństwo), Joanna Erbel (aktywistka miejska, socjolożka), dr Marek Ostrowski (twórca varsavianistyki jako interdyscyplinarnej wiedzy o mieście), dr Adam Foland (psycholog, specjalista od map emocjonalnych miasta), Katarzyna Haber (historyczka sztuki, projektantka przestrzeni), Paweł Detko (architekt, członek SARP),
Dominika Jędrzejczyk (urbanistka, członkini Krajowej Izby Urbanistów).
Warsztaty ruszają 13 kwietnia 2012 r. Będą się odbywały w warszawskiej galerii Apteka Sztuki (Al. Wyzwolenia 3/5). Informacje o rekrutacji znajdują się na stronie Fundacji: www.fundacjamama.pl
Harmonogram projektu:
Warsztaty i spotkania – kwiecień – lipiec 2012
Praca nad rekomendacjami – sierpień – październik 2012
Wydanie publikacji – listopad 2012
Inicjatorką „Miasta oczami kobiet” jest Justyna Biernacka, działaczka Fundacji, architektka i trenerka psychospołeczna, autorka warsztatów o dobrej przestrzeni. Partnerem projektu jest warszawska Galeria Apteka Sztuki .
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!