Szkoleniem dla policji Klub Gaja rozpoczyna kolejną odsłonę kampanii społecznej „Jeszcze żywy KARP”. W tym roku priorytetem kampanii jest przestrzeganie i egzekwowanie prawa ustawy o ochronie zwierząt. Szkolenie dla funkcjonariuszy wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Komend Miejskich i Powiatowych Policji Garnizonu Śląskiego odbędzie się 7 listopada br. (piątek) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Co roku, w okresie przedświątecznym, kampanią „Jeszcze żywy KARP” Klub Gaja przypomina Polakom, że karpie – masowo sprzedawane żywe przed świętami Bożego Narodzenia – są objęte ustawą o ochronie zwierząt, bo tak jak inne kręgowce odczuwają ból, strach i stres. Przypadki niehumanitarnego traktowania karpi (np. pakowanie żywych do foli, przetrzymywanie w małych pojemnikach, okaleczanie) mogą być zgłaszane m.in. na policję. Klub Gaja wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego przygotował szkolenie dla funkcjonariuszy policji z województwa śląskiego dotyczące przepisów zawartych w ustawie o ochronie zwierząt i jej zapisów w odniesieniu do ryb, w tym karpi.
Dr hab. Tomasz Pietrzykowski z Katedry Teorii i Filozofii Prawa, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, dodaje: Stosowanie ustawy o ochronie zwierząt wciąż napotyka na ogromne trudności praktyczne. W dużym stopniu wynikają one z braku wiedzy, utrwalonych doświadczeń i dopracowanych procedur reagowania na jej naruszenia. Przestępstwa przeciwko zwierzętom z jednej strony spotykają się z silnym – i w pełni słusznym – oburzeniem opinii publicznej, z drugiej – bardzo powoli uzyskują miejsce „pełnoprawnego” przedmiotu właściwej reakcji organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Liczymy na to, że tego rodzaju współpraca pomoże zarówno praktykom lepiej realizować postanowienia prawa chroniącego zwierzęta, jak i pozwoli wzbogacić perspektywę teoretyczną o doświadczenia osób bezpośrednio zaangażowanych w codzienną praktykę stosowania prawa.
W szkoleniu „Ochrona karpi i innych ryb w świetle przepisów ustawy o ochronie zwierząt”, które odbędzie się 7 listopada, w godzinach 10.00 do 14.00, w auli nr 2 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, głos zabiorą: Jacek Bożek, Klub Gaja z prezentacja „Kampania społeczna Jeszcze żywy KARP”; dr hab. Tomasz Pietrzykowski, dr Agnieszka Bielska-Brodziak wraz ze współpracownikami z Koła Naukowego Praw Zwierząt, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Katedra Teorii i Filozofii Prawa – „Ustawa o ochronie zwierząt – potrzeba ochrony prawnej zwierząt”; Karolina Kuszlewicz, adwokat, Kancelaria Adwokacka w Warszawie – „Stosowanie ustawy o ochronie zwierząt – aspekty praktyczne”; Marek Nowak, Śląski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Katowicach – „Sprzedaż karpia, a kompetencje Inspekcji Handlowej”.
Długofalowe działania Klubu Gaja doprowadziły do zmiany prawa. W 2009 r. Sejm, na wniosek Klubu Gaja, znowelizował Ustawę o ochronie zwierząt. Zmieniony art. 2 wskazuje teraz, iż ustawa chroni także ryby. W kolejnych latach Klub Gaja skupił się na konsumentach. Zaangażował publicystę i kucharza Roberta Makłowicza. Kampanię wsparli aktorzy: Magdalena Różczka, Julia Pietrucha, Magdalena Popławska i Bartłomiej Topa. W 2011 r. włączyli się do kampanii opowiadaniem Olga Tokarczuk i miniaturą dramatyczną – dramatopisarz Artur Pałyga. W 2013 r. do kampanii dołączyli aktorzy: Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Olga Frycz, Magdalena Kumorek, Maja Bohosiewicz oraz Marek Kaliszuk i Daniel Wieleba.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych