Wielkie świąteczne marnowanie żywności. Co Polacy wyrzucają najczęściej?
Aż 38 proc. Polaków deklaruje, że w przeszłości wyrzuciło jedzenie po Świętach Wielkanocnych. Do kosza trafiały przede wszystkim sałatka jarzynowa, pieczywo, wędliny, a nawet baranki z cukru.
Wielkanoc kojarzy nam się przede wszystkim z obficie zastawionym stołem. Niestety, tradycyjna polska gościnność ma swoją ciemną stronę. Co roku w święta do koszów trafia dwa–trzy razy więcej jedzenia niż w innych miesiącach. Postawy Polaków w tym zakresie potwierdza badanie przeprowadzone przez Kantar Public dla Too Good To Go, w którym aż 54 proc. respondentów zadeklarowało, że przygotowuje większą ilość jedzenia, niż jest to konieczne na dwa dni świąt. W efekcie część ze świątecznych dań ląduje w koszu. Do wyrzucania jedzenia po świętach przyznało się 38 proc. badanych.
Wyrzucamy głównie sałatkę jarzynową (62 proc.), pieczywo (39 proc.), różnego rodzaju szynki, warzywa i owoce. Wysoko na liście znalazły się również wielkanocne symbole – jak jajka na twardo czy baranki z cukru (po 21 proc.).
Raport pokazuje, że jedzenie na święta samodzielnie przygotowuje 65 proc. z nas. Zdaniem autorów badania oznacza to, że mamy realny wpływ na ograniczenie marnowanego jedzenia w tym czasie. Na pytanie: „czy kiedykolwiek po Świętach Wielkanocnych zdarzyło się w Twoim domu wyrzucić jedzenie przygotowane z myślą po świętach?”, 49 proc. ankietowanych w wieku 30–39 lat oraz 48 proc. w wieku 18–29 lat udzieliło twierdzącej odpowiedzi. To pokazuje, że najmłodsi stanowią wysoki odsetek wśród marnujących, i wskazuje na konieczność edukacji jako istotnego narzędzia walki z marnowaniem żywności, i to nie tylko w tej grupie wiekowej – oceniają autorzy badania. Okazuje się również, że 12 proc. wszystkich ankietowanych nigdy nie przerabiało jedzenia świątecznego.
Ponad połowa z nas przeznacza na święta od 300 zł wzwyż, przy czym większość deklaruje, że jest to kwota mieszcząca się w granicach 300–500 zł. Odczuwamy przy tym potrzebę niemarnowania żywności, ponieważ aż 64 proc. chce w tym roku zwracać większą uwagę na tę kwestię. Badani tłumaczą to głównie obecną sytuacją gospodarczą i rosnącymi cenami produktów (66 proc.). W drugiej kolejności wymieniają swoją wiedzę konsumencką, w trzeciej świadomość negatywnego wpływu marnowania jedzenia na środowisko naturalne.
Uczestnicy badania, zapytani o sposoby na ograniczenie marnowania żywności, wymieniali między innymi: odpowiedni sposób przechowywania (57 proc.), unikanie nieprzemyślanych zakupów (49 proc.) i przygotowywanie listy zakupów (44 proc.). Znaczny odsetek respondentów wskazywał również na wybieranie produktów z długim terminem przydatności do spożycia (39 proc.). Do popularnych i znanych sposobów walki z marnowaniem jedzenia należą ponadto przerabianie, dzielenie się z rodziną i potrzebującymi, korzystanie ze specjalnych aplikacji jak Too Good To Go, która łączy użytkowników z miejscami, w których występuje nadwyżka żywności. W ten sposób pozwala uratować dobrą żywność przed wyrzuceniem do kosza.
Badanie przeprowadzono w marcu 2022 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w wieku powyżej 18. roku życia. Źródło: Piotr Skwirowski, Rzeczpospolita
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie