Czterodniowy tydzień pracy. Wielki sukces islandzkiego eksperymentu
Eksperyment miał miejsce w latach 2015–2019. Teraz opublikowano wyniki raportów. W całym badaniu wzięło udział około 2500 Islandczyków, co stanowi około jednego procenta czynnych zawodowo obywateli tego kraju. I – co podkreślają wszyscy naukowcy – sukces eksperymentu przeszedł ich najśmielsze oczekiwania.
Badanie miało na celu przetestowanie, na ile krótszy, tj. czterodniowy dzień pracy wpłynie na wydajność pracowników. Co wydaje się niezmiernie istotne, by nie powiedzieć kluczowe, zmniejszenie liczby godzin pracy nie wiązało się z obniżeniem wynagrodzeń. Wszyscy pracownicy zarabiali nadal tyle samo.
Oto najważniejsze wnioski płynące z islandzkiego eksperymentu:
1. Skrócenie pięciodniowego (40-godzinnego) tygodnia pracy do czterech dni nie miało wpływu na ilość i jakość wykonywanych obowiązków. Nie odnotowano żadnego spadku wydajności pracowników.
2. Niemal wszystkie osoby objęte eksperymentem deklarowały za to znaczne polepszenie ich ogólnego dobrostanu. Przede wszystkim zgłaszano niższy poziom stresu i zmęczenia.
3. Zmniejszenie liczby godzin pracy sprawiło, że w firmach doszło do mniejszych lub większych reorganizacji – zaczęto skracać spotkania robocze, eliminować biurokrację i zbędne zadania. Z korzyścią dla pracodawców.
Sukces eksperymentu potwierdza fakt, że większość jego uczestników chciała kontynuować nowy sposób pracy. Szacuje się, że ponad 85 proc. wszystkich aktywnie zawodowo Islandczyków zdecydowało się na pracę w mniejszym wymiarze.
Pełny raport z badania opracowany przez Alda, Association for Democracy and Sustainability, znajduje się TUTAJ.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?