Światowy Dzień Pszczół 2021
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Wydarzenie to zostało ustanowione rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w rocznicę urodzin Antona Janša (ur. 20 maja 1734) słoweńskiego pszczelarza, a zarazem prekursora nowoczesnego pszczelarstwa. Celem święta jest propagowanie wiedzy na temat pszczół, ich znaczenia dla ludzkości oraz konieczności zapewnienia bioróżnorodności. Oto kilka cennych inicjatyw, zorganizowanych z okazji tegorocznej edycji:
1. W Bielsku-Białej powstaje pasieka edukacyjna we współpracy Klubu Gaja, ALDI, Miasta Bielsko-Biała i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku Białej. W Tajemniczym Ogrodzie, założonym na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej, zamieszkają trzy pszczele rodziny (ok. 150-180 tysięcy pszczół), które będą służyć aktywnej edukacji w szczególności dzieci i młodzieży, na temat pszczół i ich roli w przyrodzie i życiu człowieka (m.in. w ramach warsztatów pszczelarskich i ogrodniczych). Poprzez poznawanie pszczelich rodzin i ich zwyczajów edukatorzy Klubu Gaja mówić będą o tym, że pszczoły to nie tylko miód ale przede wszystkim podtrzymywanie życia na ziemi. Na zdjęciu pszczoły na jeżówce purpurowej:
2. Od kilku lat w ramach inicjatywy „Bank miodem płynący” Bank Pekao prowadzi zarówno działania edukacyjne, jak i wspiera pasiekę złożoną z dziewięciu uli, umieszczonych na dachu budynku Centrali Banku w Lipowym Office Parku w Warszawie. Wraz z fundacją Apiterra bank tworzy filmy edukacyjne, prowadzi dla pracowników warsztaty oraz cykl webinariów. W swojej miejskiej pasiece Pekao organizuje regularne wizyty dla pracowników, którzy chcą się więcej dowiedzieć o tych owadach. Dach budynku centrali Pekao to doskonała lokalizacja na prowadzenie miejskiej pasieki. Cieszę się, że zaufano mojemu doświadczeniu i powierzono mi opiekę nad tym miejscem. Dbam o nie od blisko trzech lat, w wysokim sezonie odwiedzam je regularnie raz w tygodniu – mówi Tomasz Petryka, prezes fundacji Apiterra, który opiekuje się ponad 80 rodzinami pszczelimi m.in. w Banku Pekao. – Polecam pszczelarstwo każdemu, kto chce mieć realny wpływ na otoczenie i lubi być blisko natury. To hobby, które nie angażuje dużo czasu, ale uspokaja i daje ogromną satysfakcję. To zajęcie, które nikomu nie szkodzi, a wręcz przeciwnie, przynosi korzyści wszystkim – dodaje najpopularniejszy, zawodowy pszczelarz miejski.
3. Z okazji Światowego Dnia Pszczół Castorama przygotowała specjalną ofertę, skupiającą się na wspieraniu bioróżnorodności w naszych ogrodach. Sieć oferuje m.in. gotowe sadzonki oraz mieszanki nasion roślin miododajnych, które można wysiać nawet w małym ogródku czy doniczce na balkonie. W asortymencie firmy znajdują się również domki dla pszczół, które nie tylko dają możliwość podglądania ich życia, ale są również sposobem na wspieranie rozrostu ich populacji. W zakładce porady i inspiracje na stronie Castorama.pl można znaleźć dużo interesujących informacji na temat działań wpływających pozytywnie na dobrostan pszczół, na przykład jak zrobić poidełko, czy właściwie rozplanować rośliny w ogrodzie. Castorama oferuje również różnego rodzaju środki ochrony roślin pochodzenia naturalnego, które są bezpieczne dla pszczół i innych owadów zapylających. Więcej informacji na temat tego, jak zaprosić pszczoły do ogrodu, można znaleźć na: https://www.castorama.pl/lp/zapros-zycie-do-ogrodu-dzien-pszczoly-2021.
4. Fundacja Pszczoła, przy wsparciu Czesława Mozila, tworzy pasiekę edukacyjną połączoną z ogrodem społecznym. Planujemy budowę wiaty edukacyjnej, w której będziemy prowadzić nasze pszczele lekcje i warsztaty. Będą tu powstawały nie tylko woskowijki i świece z pszczelego wosku, ale również filmy edukacyjne. Żeby nasi goście mogli bezpiecznie poznać z bliska zwyczaje zapylaczy, planujemy zakup strojów ochronnych – wylicza prezes Fundacji Pszczoła, Bożena Wola. Planowane miejsce – dzięki instalacji zbierającej wodę oraz fotowoltaice – będzie samowystarczalne w wodę oraz energię elektryczną. Ogród społeczny od samego początku jest tworzony z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. To właśnie dla nich powstały szerokie alejki, planowane są również podwyższone grządki tak, by mogły opiekować się nimi osoby poruszające się na wózkach. Działania Fundacji można wesprzeć do 20 czerwca poprzez wpłaty na zbiórkę w serwisie www.RatujemyZwierzaki.pl/pszczola lub pod adresem www.BEEaHERO.pl oraz jej udostępnienie z oznaczeniem #BEEaHERO.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?