Niepełnosprawni – sprawni w życiu
Na świecie ponad 500 milionów ludzi posiada różnego rodzaju dysfunkcje. I liczba ta, wraz z błyskawicznym rozwojem cywilizacyjnym, systematycznie rośnie. Szacuje się, że w Polsce liczba osób niepełnosprawnych wynosi około 15 % ogółu ludności kraju. Nic dziwnego, że kwestia niepełnosprawności regularnie powraca w kampaniach społecznych, a wiodącym tematem okazuje się wyrównywanie szans i niezależność życiowa osób dotkniętych dysfunkcjami. Oto przykłady z ostatnich tygodni.
Trwa trzecia edycja projektu Rozwiń skrzydła. Na paralotni i szybowcu wzbijają się w niebo ludzie, którzy na co dzień są zależni od pomocy innych, a czasem nie są w stanie samodzielnie podjechać wózkiem pod krawężnik. Jak to możliwe? Otóż dla osób dotkniętych dysfunkcjami ruchu skonstruowano specjalny wózek na dużych oponach, który umożliwia paralotniarzom start i bezpieczne lądowanie. Osoby, które zdecydowały się na kurs szybowcowy, korzystają z maszyny, która jest specjalnie przystosowana dla osób z niepełnosprawnością i wymaga jedynie pracy rąk:
W Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ uczymy, że mimo niepełnosprawności warto mieć marzenia i plany, i je realizować. Wtedy, nawet na wózku można przeżyć życie szczęśliwie i w pełni – mówi Zuzanna Janaszek-Maciaszek, Prezes Fundacji PODAJ DALEJ. Uznałem, że mimo niepełnosprawności mogę zrobić w życiu coś, czego nigdy wcześniej sobie nie wyobrażałem – mówi Sławomir Pilarski, licencjonowany pilot paralotni. – Mamy wpływ na to, jak nasze życie będzie wyglądało. Możemy się zamknąć w domu i nie robić nic, albo popatrzeć na to z innej strony – skoro inni mogą, ja też spróbuję.
Emocje podczas pierwszych lotów są tak duże, że uczestnicy często nie pamiętają jak startowali, jak się wyczepili i wylądowali. Dopiero później przychodzi radość, że „ja też potrafię”. W końcu zaś pojawia się refleksja, że nie ma rzeczy niemożliwych, a ograniczenia istnieją tylko w naszych głowach. W tym roku Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ może się pochwalić licznymi sukcesami: cztery osoby zakończyły pierwsze etapy szkolenia paralotniowego, czyli odbyły przynajmniej 20 lotów samodzielnych, zaawansowani paralotniarze po raz pierwszy w życiu latali nad klifami i nad polskim morzem, jedna osoba zakończyła etap podstawowy na szybowcu, czyli wykonała 10 samodzielnych lotów, a jeden uczestnik zdał państwowy egzamin pilota szybowca. Łącznie w trzech edycjach projektu wzięło udział blisko sto osób z niepełnosprawnością z całej Polski.
Z kolei 27 września ruszyła kampania społeczna Fundacji DOGadanka: #ChcęSwojegoŻycia …zostań moim asystentem. Ma ona na celu pokazanie jak ważna dla osób niepełnosprawnych jest niezależność oraz możliwość realizowania swoich potrzeb. Najczęściej rolę osób wspierających funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami przejmują ich najbliżsi, co jest rozwiązaniem niezwykle obciążającym dla obu stron. Dlatego tak istotne jest wprowadzenie systemu wsparcia zewnętrznego, w postaci asystenta społecznego. Asystent pomaga w realizacji potrzeb, pasji, zainteresowań osoby z niepełnosprawnością, a tym samym odciąża najbliższych. Asystencja osobista powinna także pozwalać na pełne włączenie osób z niepełnosprawnościami w życie lokalnej społeczności, w tym umożliwiać realizację podstawowych praw obywatelskich, takich jak prawo do edukacji, pracy, dostępu do dóbr kultury lub udziału w życiu publicznym.
Warto także wspomnieć, że niedawno powstał internetowy e-niezbędnik dla osób z niepełnosprawnością, wspierany przez sztuczną inteligencję. Fundacja Neuron Plus, organizator ogólnopolskiej kampanii STOP Barierom, stworzyła internetowy e-niezbędnik będący kompendium wiedzy dla osób z niepełnosprawnością. Narzędzie dodatkowo wspiera sztuczna inteligencja, czyli wirtualny doradca, który ułatwia znalezienie treści poszukiwanych przez użytkownika.
E-niezbędnik znajduje się TUTAJ. Można do niego również dotrzeć, wchodząc na stronę www.stopbarierom.pl a następnie w zakładkę Warto wiedzieć, która została stworzona zgodnie z wytycznymi WCAG 2.0, związanymi z dostępnością serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnością. Treści w e-niezbędniku będą na bieżąco aktualizowane i poszerzane o nowe zagadnienia. Obecnie trwają prace nad sekcją związaną z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie