Kiedy rodzice się rozstają
Zaczynają się wakacje. Dla rodzin w kryzysie i po rozstaniach to dodatkowy stres – kto i kiedy pojedzie z dzieckiem? Jak podzielimy się kosztami? Czy znowu wylądujemy w sądzie, zamiast się dogadać? Dla wielu dzieci skończy się to tradycyjnym pytaniem: „czy wolisz jechać z tatusiem czy z mamusią”. A przecież wcale tak być nie musi.
W Polsce rozpada się mniej więcej co trzecie małżeństwo. To ok. 65 tysięcy rozwodów rocznie. W 2013 roku ponad 51 tys. dzieci w wieku 0-15 lat doświadczyło rozwodu rodziców. A nie istnieją przecież dane o rozpadających się związkach nieformalnych, w których rodzi się ponad 22% polskich dzieci. Konflikt i rozstanie rodziców zawsze obciąża emocjonalnie dziecko. Sposób, w jaki rodzice się rozstają, ma wpływ na jego przeżycia i rozwój psychofizyczny. Z drugiej strony, rozstanie angażuje również wielu ludzi wokół: znajomych, przyjaciół, pedagogów, psychologów, mediatorów, sędziów, adwokatów, kuratorów, policję. A nawet lekarzy. Wszyscy mogą się przyczynić do tego, że rozwód nie będzie dla dziecka nienaprawialną tragedią, że utrzyma dobre relacje z rodzicami, którzy będą odtąd żyć osobno.
Komitet Ochrony Praw Dziecka – wraz z ośmioma innymi organizacjami pożytku publicznego – realizuje projekt Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców. Grupa ekspertów, działająca jako Forum Organizacji Pozarządowych wraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, wypracowała standardy, które wszystkim zainteresowanym pozwolą lepiej zadbać o dobro dziecka, gdy rodzice zdecydują się rozstać. To pierwsza tego typu oddolna inicjatywa. Okazało się, że nikt do tej pory nie stworzył standardów tego, co i jak należy robić w podobnej sytuacji, i nie dostosował ich do różnych grup. Sami zatem podjęliśmy zadanie stworzenia takich standardów – by pomóc sobie i innym, a przede wszystkim dzieciom – mówią autorzy przedsięwzięcia. Przez dwa lata zbieraliśmy informacje i dobre praktyki, śledziliśmy zmiany w przepisach prawnych. Rozmawialiśmy z ekspertami: sędziami, kuratorami, mediatorami, psychologami – podkreślają.
Efekty ich pracy zostały opracowane w specjalnej broszurze Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców. Poradnik dla rodziców i profesjonalistów, dostępnej on line na stronie www.standardyrozstania.pl. Standardy to usystematyzowany zbiór informacji, mających pomóc dziecku i rodzicom w sytuacji rozpadu rodziny. Stanowią również bazę informacji dla profesjonalistów, których zadaniem jest ochrona dziecka znajdującego się w procesie rozstania bliskich.
Głównym celem wypracowanych przez nas standardów jest zwrócenie uwagi na potrzeby dzieci, tak by znalazły się one w centrum uwagi rodziców. Ważne jest, by nawet w sytuacji zaostrzonego konfliktu między mamą i tatą, kierowali się oni zasadą dobra dziecka. Gdy emocje są duże, warto skorzystać z pomocy psychologów oraz mediatorów, którzy pomogą zabezpieczyć sytuację dziecka m.in. poprzez wypracowanie porozumienia między rodzicami. Opracowany przez naszych specjalistów poradnik może być drogowskazem działania dla rozstających się małżonków, bo przedstawiamy w nim praktyczne wskazówki, a także oczywiście podkreślamy perspektywę dziecka – Agata Jarzyna, mediator, wiceprzewodnicząca zarządu Komitetu Ochrony Praw Dziecka, który jest głównym organizatorem projektu.
17 czerwca 2019 roku o godz. 12.00 w Biurze RPO przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa na temat Standardów pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców. Więcej na ten temat można się dowiedzieć na stronie Komitetu Ochrony Praw Dziecka: http://kopd.pl/. Dziennikarze zainteresowani udziałem w konferencji prasowej proszeni są o potwierdzenie udziału na adres: anna.kabulska@brpo.gov.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?