Każdego roku w Polsce policja poszukuje ponad 500 zaginionych dzieci poniżej 12 roku życia. Jak twierdzą specjaliści z Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, większości zaginięć można byłoby uniknąć, gdyby rodzice otaczali swe pociechy większą uwagą i nie lekceważyli zagrożeń wynikających z nieprawidłowej opieki.
Obchodzony każdego roku na całym świecie Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego jest okazją, by zwrócić uwagę na przyczyny zaginięć małych dzieci i wskazać metody właściwej opieki. Itaka przypomina, że czasem, by zapobiec nieszczęściu, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:
- Małe dziecko nigdy nie powinno być zostawiane bez opieki (przykładem niedopuszczalnej sytuacji jest zostawienie dziecka w wózku przed sklepem)
- Dziecko jak najwcześniej powinno znać swoje imię i nazwisko, a także imiona rodziców;
- Do 10. roku życia dziecko nie powinno zostawać samo w domu;
- Dzieci poniżej 7. roku życia nigdy nie powinny bawić się same na podwórku (wyglądanie przez okno raz na kilka minut nie jest właściwą opieką)
- Podczas spaceru, w supermarkecie, na festynie to rodzic powinien pilnować dziecka, a nie dziecko śledzić rodzica
- Dziecko musi wiedzieć, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi i nie może przyjmować od obcych osób żadnych prezentów, słodyczy.
ITAKA poszukuje obecnie 22 dzieci, których poszukiwania trwają już co najmniej kilka, a nawet kilkanaście lat. W przypadku długoletnich poszukiwań małych dzieci jednym z narzędzi poszukiwawczych jest progresja wiekowa. Jest to symulacja wyglądu osoby po upływie określonego czasu. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego Fundacja ITAKA poświęca właśnie pamięci o małych dzieciach zaginionych wiele lat temu.
Jak twierdzą specjaliści ds. poszukiwań z Fundacji ITAKA, przy zaginięciu małego dziecka szczególnie ważna jest pierwsza godzina od zaginięcia. Należy wtedy przeszukać najbliższą okolicę i zgłosić sprawę w komisariacie policji. Policjant nie ma obowiązku czekać 24h na przyjęcie zgłoszenia.
Fundacja prowadzi całodobowy, bezpłatny telefon, pod którym można zgłosić zaginięcie małego dziecka. Można na niego dzwonić z terenu całego kraju, zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych. Pod telefonem dyżurują eksperci ITAKI, gotowi przyjąć zgłoszenie zaginięcia, doradzić w poszukiwaniach czy też wesprzeć rozmową.
Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego został ustanowiony w 1983 roku w USA, a od 1986 roku obchody tego wydarzenia nabrały międzynarodowego charakteru. Głównym celem Dnia Dziecka Zaginionego jest zwrócenie uwagi na problem zaginionych dzieci. Tego dnia organizacje na całym świecie mówią o tym, jak zmniejszyć ryzyko zaginięcia i co zrobić, jeśli do niego dojdzie. Symbolem pamięci o zaginionych dzieciach jest kwiat niezapominajki.
Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych jest jedyną organizacją w Polsce całościowo zajmującą się problemem zaginięć. Pomaga w poszukiwaniach, wspiera rodziny i bliskich osób zaginionych. Specjaliści ITAKI udzielają wsparcia psychologicznego, doradzają w kwestiach prawnych i socjalnych. Fundacja każdego roku prowadzi ok. 1400 spraw.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!