Czasy, w których futro było synonimem luksusu, prestiżu i powodem do dumy, minęły bezpowrotnie. Obecnie noszenie futra odzwierzęcego jest zazwyczaj postrzegane jako wyraz ignorancji, a największe domy modowe jeden po drugim decydują się na całkowite wycofanie tego materiału ze swoich kolekcji – mówi Anna Iżyńska, specjalista ds.komunikacji w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki, którego celem jest walka o poprawę losu zwierząt hodowlanych.
➡️ https://www.otwarteklatki.pl/dzialaj-z-nami/W demonstracji w obronie praw zwierząt wzięło udział 5 tysięcy osób….
Opublikowany przez Otwarte Klatki Środa, 3 października 2018
Zmieniły się również metody działania aktywistów prozwierzęcych, którzy zamiast koncentrować się na indywidualnych konsumentach, w dużo większym stopniu skupiają swoją uwagę na samą branży modowej, zachęcając kolejne firmy do wpisania dobrostanu zwierząt w swoją strategię odpowiedzialności społecznej. Powstała w wyniku tego międzynarodowa kampania Fur Free Retailer ma na celu zapewnienie konsumentom rzetelnych informacji na temat polityki sklepów w kwestii futer i umożliwienie tym samym świadomych i etycznych wyborów. Na ten moment do programu przyłączyło się ponad 930 marek z całego świata, w tym giganci modowi tacy jak GUCCI, Armani, Michael Kors, czy Hugo Boss.
Gucci's CEO announces LIVE of Facebook to go fur-free
Gucci's CEO Marco Bizzarri received a double ovation after his announcement to go FUR-FREE this week. The brand's decision is a MAJOR game-changer for the fashion industry worldwide!We warmly welcome Gucci to our Fur Free Retailer program! Check out what other brands are fur-free at: furfreeretailer.com #GucciFurFree #FurFreeRetailer #FutureOfFashion
Opublikowany przez Fur Free Retailer Niedziela, 15 października 2017
Wspaniała wiadomość!London Fashion Week to jedno z największych wydarzeń modowych na świecie – i pierwsze wolne od…
Opublikowany przez Otwarte Klatki Środa, 19 września 2018
We wrześniu do tego grona dołączył również brytyjski dom mody Burberry. Jak wyjaśnił nowy dyrektor kreatywny marki Riccardo Tisci, “współczesny luksus oznacza bycie odpowiedzialnym społecznie i ekologicznie”. Taka zmiana z pewnością podreperuje wizerunek firmy, która w lipcu spotkała się z ogromną krytyką opinii publicznej po tym, jak ujawniła, że w roku podatkowym 2017 zniszczyła niesprzedane ubrania, dodatki i kosmetyki o łącznej wartości 28,6 milionów funtów.
Tisci tłumaczy decyzję o wycofaniu futer m.in. napływem nowych, młodszych klientów, dla których kwestie zrównoważonej mody i dbałości o środowisko są równie ważne jak jakość i design. Potwierdzają to badania: według sondażu IBRiS z 2015 roku 70% osób w grupie wiekowej 18-35 lat uważa, że hodowla zwierząt z przeznaczeniem na futro powinna zostać całkowicie zakazana.
Na zwiększoną świadomość konsumentów z pewnością wpływa w dużym stopniu działalność organizacji pozarządowych. Obrońcy praw zwierząt zamienili puszki z farbą na kamery i drony, za pomocą których ujawniają to, co branża futrzarska od lat skrupulatnie przed społeczeństwem ukrywała, niejednokrotnie narażając się przy tym na procesy sądowe.
W Polsce momentem przełomowym pod tym względem było śledztwo opublikowane w 2012 roku przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki wraz z raportem “Cena Futra”, a także kolejne śledztwa organizacji: z 2013 roku, zrealizowane na fermach norek należących do dwóch członków zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych, a także z 2016 roku: z ferm lisów oraz nagrane ukrytą kamerą przez osobę, która zatrudniła się na fermie norek.
W 2013 roku Stowarzyszenie Otwarte Klatki zostało oficjalnym przedstawicielem Fur Free Alliance w Polsce i koordynatorem programu Fur Free Retailer. Od tej pory do grona Sklepów Wolnych od Futer przyłączyło się ponad 50 polskich marek i projektantów, m.in. Mohito, Solar, Reserved, Sinsay, SIMPLE, a w ostatnim czasie również platforma SHOWROOM.
Opublikowany przez Fur Free Retailer Piątek, 16 marca 2018
Coraz bliższy jest też moment, w którym w ślad za poparciem społecznym i zmianami w branży pójdą decyzje polityczne. Losy nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt i przewidzianego w niej zakazu hodowli na futra wciąż nie są pewne. Warto więc trzymać kciuki, by Polska jak najszybciej dołączyła do krajów takich jak Holandia czy Wielka Brytania, które w Europie są pod tym względem takimi pionierami, jak Stella McCartney czy Armani w branży modowej…
SHOWROOM – the biggest Polish platform for fashion companies and designers – joined the Fur Free Retailer program! You can check their offer here: https://www.showroom.pl
Opublikowany przez Fur Free Retailer Środa, 5 września 2018
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy