Wysiłek organizacyjny jaki Forum Odpowiedzialnego Biznesu włożyło w organizację 7. Targów CSR widać było 12 kwietnia na Stadionie Narodowym po godzinie 17.00. Wtedy cały zespół Forum zgromadził się przy recepcji Targów i dosłownie wyzionął ducha. Czy było warto? To pytanie, które należy sobie zadać i poszukać odpowiedzi.
O 7 Targach CSR mówi Paweł Oksanowicz.
Stadion Narodowy jest miejscem prowokującym do ekstremalnych wyzwań. Oczywiście, pierwsze odnosi się do wymiaru czysto sportowego. To na Targach CSR było niekonieczne, chociaż samo dotarcie na miejsce zawsze jest swego rodzaju sportem. Pokonywanie błoni Stadionu od każdej strony, później wędrówka przez koronę i poruszanie się pomiędzy wydarzeniami Targów wymagało wygodnych butów. Trzeba podkreślić, że Forum zapraszając gości na Targi podkreślało możliwości zero-emisyjne dotarcia na Narodowy; przynosi to ulgę środowisku i układa się z nim w sposób odpowiedzialny, co jest misją wielu firm zrzeszonych w Forum i wartością dla odwiedzających Tragi.
To, co zgodne z CSRem i zrównoważonym rozwojem był wystawione na 77 stoiskach – boksach, na niemałej przestrzeni w alejach, które można było zwiedzać w dowolny sposób. Analizując liczbowo to wydarzenie, to 2,5 tyś. odwiedzających Targi stanowiło już niemały poziom dotarcia, nawet jeśli odetniemy od tego kuponu sporą liczbę przedstawicieli organizacji, które tam wystawiały się.
FOB premierowo pochwalił się corocznym raportem „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2017. Dobre praktyki”, oraz faktem, że do publikacji zgłosiło się 177 firm – co jest rekordem. Po raz pierwszy suma praktyk CSR nowych i długoletnich doszła prawie do 1,2 tyś. Forum przyznawało też wyróżnienia za 5-lecie, 10-lecie i 15-lecie wspólnego działania markom, które aktywnie uczestniczą w swej rozrastającej się wielosektorowo społeczności. Na miejscu dzielono się również nagrodami i wyróżnieniami, które znajdują się w autorskim (FOBu) podsumowaniu całości. Jednak tu chcę wspomnieć, że ponad setka artykułów analizowanych przez jury w konkursie dla dziennikarzy dotyczącym CSRu, „Pióro Odpowiedzialności” także pokazuje skalę wydarzenia, które pod względem liczbowym jest ewidentnym krokiem do umasowienia społecznej odpowiedzialności biznesu i spełnia swą rolę.
Już jest!?16. rekordowy Raport "Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki"! ➡️ https://bit.ly/2GVwg1y Dlaczego…
Opublikowany przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu 12 kwietnia 2018
Do Forum dołączyły kolejne organizacje – to dziewięć marek różnej wielkości z różnych obszarów działania. Artur Nowak Gocławski, szef ANG Spółdzielni z branży finansowej, także świeżo przyjętej do FOB był mile zaskoczony rozmachem imprezy, na której gościł po raz pierwszy także jako wystawca. Powiedział mi, że rozmawiał w gronie innych wystawców Targów o tym, czy w tamtych okolicznościach nie tworzyli społecznościowego silosu CSR. Ale i on, i inni uczestnicy tego spotkania zauważyli sporą grupę osób, które przyszły zainteresowane społeczną odpowiedzialnością biznesu jako przedstawiciele NGO, administracji, czy wreszcie ludzie z sektora MSP. To cieszy, że małe i średnie firmy chcą być uczestnikami ruchu zapoczątkowanego przez wielkie marki i widzą tu szanse dla siebie i swego otoczenia. Oprócz tego pomiędzy stosikami targowymi, czerpiąc przyjemności i wiedzę – bo o to przecież chodziło, tzn. o efekt edukacyjny – spacerowały osoby, które przyszły na stadion z ciekawości. Tzn., konsumenci, zainteresowani odpowiedzialnym biznesem.
Biznesowi partnerzy Targów mieli możliwość upublicznienia swoich idei podczas paneli odbywających się w przestrzeni konferencyjnej, (odbyło się łącznie 15 takich dyskusji). Tematy jakie poruszali rozmówcy składają się na aktualność CSRową w kraju. I tak, teraz w naszej przestrzeni – osób zainteresowanych społeczną odpowiedzialnością biznesu i ich inetresariuszy rozmawia się o:
- roli biznesu w osiągnięciu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ 2030,
- pracy dzisiaj i jutro – o millenialsach i robotyzacji
- gospodarce zero waste, w tym o niemarnowaniu żywności
- współpracy ze społecznościami – dialogu lokalnym.
I zarówno obecność tych tematów na Narodowym w połowie kwietnia, jak i ich aktualność uzupełniają się wzajemnie i tworzyły atmosferę Targów.
Wydaje się, że najważniejszym walorem Targów była różnorodność wystawców i odwiedzających. Forum w swej misji mocno akcentuje promowanie różnorodności jako kategorii społecznej, zarządzania, kulturowej. Przygotowując się chociażby do 100. rocznicy przyznania w Polsce praw wyborczych kobietom (co będzie miało miejsce na jesieni 2018 roku), czy wciągając do Karty Różnorodności kolejne organizacje, przypomina nam o podstawach społeczeństwa obywatelskiego. I na Targach CSR ta różnorodność rzucała się w oczy, co było dla mnie najważniejszą częścią pozytywnej odpowiedzi na pytanie – czy było warto?
Obok wielkich tego świata, jak chociażby marek retail, ubezpieczeniowych, infrastrukturalnych na targach spotkałem stoisko Stowarzyszenia Otwarte Klatki, które ma za sobą wielką i skuteczną batalię o uwolnienie nie tylko kur niosek z klatkowego obowiązku znoszenia, ale wszystkich zwierząt hodowanych w klatkach. Marta Jaroszewicz z tego NGOsa mówiła mi z zadowoleniem o efektach współpracy z biznesem. Duże firmy handlowe już zadeklarowały odejście od sprzedaży jaj tzw. „trójek” – z 3 kategorii, od kur klatkowych w ciągu najbliższych lat. Sklepy wielkopowierzchniowe, hotele, sieci znanych restauracji zdecydowały się na ten krok.
Oczywiście na Targach dominował biznes, jako główny aktor społecznej odpowiedzialności w przestrzeni publicznej. Zresztą, hasło tegorocznych Targów brzmiało „Biznes we współpracy”. I o ile wychodziłem z Narodowego podniesiony duchem współpracy właśnie, tego samego dnia wieczorem naszła mnie refleksja, jak to ten sam biznes – wprawdzie specyficzny bo spółka Skarbu Państwa będąca jednocześnie patronem Narodowego – nie zezwoliła innym firmom energetycznym na postawienie swych stanowisk na Targach, stawiając priorytet konkurencji nad społeczną odpowiedzialnością biznesu, czy realizacją ONZtowskich Celów 2030. Czy w pięknej maszynie zawsze musi znaleźć się impuls niezgody? Czy nie jesteśmy czasem zbyt wrażliwi na swoim punkcie, a brakuje nam wyobraźni? Warto i nad tym się zastanawiać, przynajmniej raz na dwa lata, bo w takim okresie spotykamy się na Targach CSR.
Materiał prasowy z Targów dostępny jest na oficjalnej stronie Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Portal kampaniespołeczne.pl był patronem medialnym wydarzenia.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy