eksperyment w polskiej piekarni
Czy #NaszChlebPowszedni smakuje inaczej gdy przygotują go uchodźcy, homoseksualiści bądź lekarze ? Inicjatywa stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita” oraz nieformalnej grupy „Chlebem i Solą” przedstawia reakcje klientów zaproszonych na zaplecze piekarni. Znaleźli się w niej pracownicy: gej Kamil, muzułmanin Salam, uchodźczyni z Kongo Rosa oraz uchodźca z Syrii Radwan. Czy pieką oni „odmienny” chleb ?
„Chcemy żyć w społeczności wolnej od uprzedzeń szanującej odmienność broniącej godności człowieka” – apel stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita” przyjął formę społecznego eksperymentu.
Czy mowa nienawiści jest naszym chlebem powszednim? Zobacz, co się stało gdy do pieczenia polskiego, chleba powszedniego zaproszono uchodźców, Żyda, geja i muzułmanina.Otwarta Rzeczpospolita CHLEBEM I SOLĄ#naszchlebpowszedni
Opublikowany przez Otwarta Rzeczpospolita 4 kwietnia 2018
– Czy to, że akurat gej przyrządził dla pana chleb to dla pana różnica? – pytał klientów Kamil, pracownik jednej z osiedlowych piekarni. W eksperymentalnym nagraniu video inicjatywy stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita” oraz nieformalnej grupy „Chlebem i Solą” wzięli udział również koledzy Kamila. Wspólnie testowali reakcji klientów i poziom ich tolerancji.
Choć nie wszystkie z komentarzy napawały optymizmem „– Bóg tak stworzył Adama i Ewę i oni powinni się kochać, a nie facet z facetem – odpowiedział jeden z mężczyzn.” – to wśród gości piekarni, na szczęście znaleźli się tolerancji mieszkańcy Polski. „– Niech się pan tu dobrze czuje. Polacy nie są źli! – podsumowała jedna z klientek”
Opublikowany przez CHLEBEM I SOLĄ 21 lipca 2014
Strona uchodzcy.info, która powstała z inicjatywy nieformalnej grupy Chlebem i Solą oraz Fundacji Batorego ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat uchodźców w Polsce i Europie poprzez upowszechnianie rzetelnej wiedzy i obalanie stereotypów. Jest również rodzajem przewodnika po różnych formach zaangażowania i pomocy – zawiera praktyczną wiedzę i najpotrzebniejsze narzędzia. Jej zadaniem jest zachęcanie i inspirowanie do działań na rzecz uchodźców w jak najszerszym zakresie – od walki z mową nienawiści, przez działania edukacyjne i medialne, po bezpośrednią pomoc potrzebującym.
Portal uchodźcy.info powstał w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
25.11.2024
Twój wybór
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce