– Mam się bać sąsiada, bo jest muzułmaninem? – pyta Halina, Bohaterka kampanii
O rosnącej skali nienawiści Polaków wobec uchodźców świadczą narastające ataki agresji, pobicia cudzoziemców,, zastraszania czy pryskanie gazem łzawiącym na ulicach miast. Przeciwdziałając fali nieufności wobec cudzoziemców w Polsce, 19 lutego 2018 roku ruszyła kampania „Warszawiacy się nie boją”. Jej głównym celem jest kształtowanie pozytywnych postaw wobec obcokrajowców. Założenia do kampanii zostały wypracowane z warszawskimi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się pracą na rzecz uchodźców.
– Nie ma zgody na podgrzewanie atmosfery strachu wobec uchodźców oraz akceptację aktów agresji, także wobec cudzoziemców mieszkających już w stolicy. Naszym obowiązkiem nie jest stawianie murów, tylko budowanie mostów. Mamy nadzieję, że kampania wzbudzi większą empatię i chęć włączenia się w pomoc najbardziej potrzebującym – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy
– Mam się bać sąsiada, bo jest muzułmaninem? – pyta Halina, uczestniczka Powstania Warszawskiego, otwierająca krótki film promujący nową kampanię. Dwukrotnie odznaczona Krzyżem Walecznych, dziś jednoznacznie wypowiada się „Warszawiacy się nie boją pomagać uchodźcom. Wspólne powiedzenie przez bohaterów kampanii słów „Nie boję się” ma być wyrazem powszechnej odwagi i stanięciem za wartościami solidarności i humanitaryzmu
W kampanii biorą również udział Rafał, motorniczy warszawskich tramwajów, który podczas swojej pracy pomagał zaatakowanym imigrantom, Marta i Piotr, młodzi warszawscy przedsiębiorcy pracujący na co dzień we własnej stolarni, których córeczki chodzą z dziećmi imigranckimi do przedszkola, Natan, który ucząc się w Akademii Sztuk Pięknych, na co dzień obcuje z wieloma cudzoziemcami.
– Wszyscy jesteśmy ludźmi, powinniśmy sobie pomagać. Nie możemy się godzić z falą nienawiści, która jest skierowana w stronę osób, które zostały zmuszone do porzucenia swojego domu i muszą szukać szczęścia w zupełnie nowym otoczeniu. Nie możemy być tchórzami i udawać, że nie widzimy tego co się dzieje – powiedział pani Marta podczas konferencji, na pytanie dlaczego zdecydowała się zostać bohaterką spotu promującego kampanię.
Making of – warszawiacy się nie boją
Trwa kampania #WarszawiacySięNieBoją. Dzięki niej pokazujemy, że na ulicach #Warszawa wszyscy są mile widziani.Zajrzyjcie razem z nami za kulisy powstawania spotu i zobaczcie, dlaczego warszawiacy się nie boją mówić głośno tego, co uważają.
Opublikowany przez Miasto Stołeczne Warszawa na 28 lutego 2018
Istotnym celem kampanii jest zwiększenie wiedzy warszawiaków i warszawianek na temat uchodźctwa . W ramach inicjatywy została uruchomiona strona internetowa, która zawiera podstawowe informacje o uchodźcach i cudzoziemcach w Warszawie, wsparciu miasta. Jej ważnym elementem jest baza kontaktowa do organizacji pozarządowych lub miejskich udzielających wsparcia uchodźcom. Na stronie znajdują się scenariusze lekcji oraz informacje, które mogą być pomocne dla nauczycieli, którzy chcą w szkołach prowadzić lekcje dotyczące wielokulturowości, uchodźctwa i migracji.
30-sekundowy film prezentowany jest na monitorach w komunikacji miejskiej, a grafiki umieszczono na nośnikach zastępczych. Zaprojektowane plakaty mają trafić do warszawskich szkół, ośrodków sportu czy instytucji kultury.
Pod koniec 2014 roku powstało Centrum Wielokulturowe, stanowiące platformę współpracy między organizacjami, m.st. Warszawą oraz innymi instytucjami zaangażowanymi w ten projekt jako partnerzy. Nad koncepcją i najważniejszymi zadaniami Centrum wspólnie pracowali przedstawiciele Urzędu oraz 30 organizacji pozarządowych, w wyniku czego powstał plan priorytetowych działań. Główne obszary realizowanych działań to: aktywizacja, informacja, kultura i edukacja. Przez 3 lata zorganizowano tu blisko 1000 inicjatyw.
W mieście funkcjonuje Komisja Dialogu Społecznego ds. Cudzoziemców tworzona przez ponad 30 organizacji pozarządowych oraz m.st. Warszawę. Stolica realizuje także testowy projekt InTEgracji cudzoziemców z uwzględnieniem potrzeb rynku pracy (WITEK). Założeniem projektu jest przeprowadzenie pilotażu programu szybkiej integracji cudzoziemców przez pracę, którzy na terenie Polski otrzymali status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą.
Szczegółowe informacje na temat kampanii są dostępne na stronie.
Kampania ma być prowadzona do 4 marca.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?