W poniedziałek 30 stycznia br. o godz. 19.00 w hallu głównym budynku Agory zostanie otwarta wystawa wieńcząca projekt „Sielce Architektów”. Na ekspozycję składają się plansze
z propozycjami rozwiązań przestrzeni publicznych Dolnego Mokotowa – Sielc oraz efekty równolegle prowadzonych warsztatów z mieszkańcami. Wystawie towarzyszyć będzie debata dotycząca partycypacji społecznej w procesie kształtowania przestrzeni miejskich.
„Sielce Architektów” to pierwszy tego typu projekt realizowany w obrębie jednej dzielnicy Warszawy. Organizatorami są: Pracownia Kompozycji Urbanistycznej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Partnerstwo dla Mokotowa „Moje Sielce” oraz Stowarzyszenie Twórcze Zderzenia. Wystawa oraz debata ma zachęcić do wspólnego dialogu, zwrócić uwagę na udział społeczności lokalnej w procesie kreowania przestrzeni miejskiej.
Autorami prac są studenci ostatniego roku Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, którzy po konsultacjach z mieszkańcami zinwentaryzowali i zaprojektowali przestrzeń publiczną dzielnicy. Młodzi architekci wzięli udział w spotkaniu z varsavianistką – specjalistką od historii Sielc oraz lokalnymi działaczami, którzy wprowadzili ich w kontekst społeczny dzielnicy. W ten sposób zebrali informacje o specyfice miejsca i jego mieszkańców. Równolegle odbyły się warsztaty kreatywne pt.: „Indywidualna przestrzeń publiczna”, podczas których mieszkańcy mieli możliwość sformułować osobiste oczekiwania wobec ich ulubionych miejsc na Sielcach, a zarazem skonfrontować się z projektami studentów.
Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie debata zatytułowana „Przepisy na przestrzeń publiczną” skupiona wokół pytania: jak mieszkańcy mogą wpływać na przestrzeń dzielnicy? Punktem wyjścia do dyskusji będzie projekt „Sielce Architektów” jako spotkanie doświadczeń mieszkańców z wizją architektów. Konfrontacja wzajemnych oczekiwań będzie wstępem do szerszej dyskusji o potrzebach przestrzennych miasta. W debacie wezmą udział eksperci stykający się z materią stołecznej przestrzeni publicznej na co dzień. Zaproszeni goście przedstawią pozytywne przykłady rozwiązań w kontekście projektowania urbanistycznego, inicjatyw oddolnych i praw mieszkańców. Następnie odbędzie się otwarta dyskusja.
Obecnie w Polsce programy nauczania na wydziałach architektonicznych i planowania przestrzennego nie uwzględniają konsultacji społecznych. Projekt ma na celu upowszechnienie idei partycypacji społecznej jako niezbędnego etapu projektowania jak najlepszych rozwiązań przestrzennych, adekwatnych do potrzeb lokalnej społeczności.
Debata odbędzie się 4 lutego w godz. 12.00-14.30 w siedzibie Teatru Baza na ul. Podchorążych 39. Debacie towarzyszą warsztaty architektoniczne dla dzieci o godz.10.00.
Wystawa w hallu Agory na ul. Czerskiej 8/10 potrwa do 12 lutego.
Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.
Więcej informacji na stronie: www.mojesielce.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!