Energetyczni Obrączkarze z Grupy ENERGA po raz trzeci w akcji
ENERGA rozpoczęła trzecią edycję programu obrączkowania bocianów pt. Energetyczni obrączkarze. Specjaliści ze Stacji Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku oraz Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” przeszkolili prawie 20 pracowników Grupy ENERGA, którzy otrzymali uprawnienia do znakowania ptaków. W tym roku energetycy planują zaobrączkować ponad 1.500 piskląt.
– Grupa ENERGA od lat angażuje się w ochronę polskich bocianów. Co roku pracownicy ENERGI montują specjalne platformy pod gniazda, które zapewniają ptakom bezpieczeństwo – mówi Krzysztof Konieczny z PTPP „pro Natura”. – Tym bardziej doceniamy współpracę z energetykami przy unikatowym na skalę Europy programie obrączkowania bocianów, ponieważ odkąd ptaki coraz częściej zaczęły budować gniazda na wysokich słupach energetycznych, ornitolodzy mają do nich utrudniony dostęp.
– Szkolenia i cała akcja ENERGI w ostatnim czasie spowodowała wzrost o 100 procent liczby zaobrączkowanych bocianów w Polsce. Dotąd już otrzymaliśmy 60 tzw. wiadomości powrotnych, czyli informacji o ponownym stwierdzeniu ptaków. Najbardziej interesujące będą jednak wiadomości o ptakach obrączkowanych w pierwszym roku prowadzenie akcji (2008). Są to ptaki, które właśnie w tym roku pierwszy raz powrócą z Afryki na europejskie lęgowiska. Będzie można prześledzić w jakiej odległości od miejsca wyklucia bociany będą próbowały przystąpić do lęgu, a później na ile trwałe będą te lęgowiska. Jak widać dzięki kolejnym wiadomościom powrotnym efekty projektu będą widoczne przez lata – mówi Tomasz Mokwa, kierownik Krajowej Centrali Obrączkowania Ptaków, Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk.
Celem prowadzonego od dwóch lat projektu Energetyczni Obrączkarze jest ochrona bociana białego. Zakłada on zaobrączkowanie około 5 tysięcy piskląt do końca 2012 r., aby umożliwić ornitologom śledzenie losów bocianów w trakcie ich wędrówek po Europie i Afryce.
Bocianom można także pomóc, angażując się w akcję „Dbaj o bociany” na www.dbajobociany.pl oraz www.facebook.com/dbajobociany. Do tej pory, między innymi dzięki przychylności ponad 17 tys. internautów, wybudowano ponad 7.600 dodatkowych platform pod bocianie gniazda.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy