Do końca sierpnia młodzież z pieczy zastępczej odbędzie płatne staże zawodowe w sklepach Żabka. W ramach programu „Bezpieczny Staż” dziesięciu podopiecznych Fundacji Samodzielni Robinsonowie – pomysłodawcy akcji, będzie miało szansę zdobyć pierwsze doświadczenia w pracy. Swoją wiedzę przekażą im franczyzobiorcy sieci.
Program „Bezpieczny Staż”, realizowany pilotażowo w wybranych sklepach Żabka, skierowany jest do młodzieży powyżej 16 roku życia, która z uwagi na trudną sytuację społeczną ma utrudniony start w dorosłe życie. Odbycie stażu w sklepie ma im pozwolić na wykonanie pierwszych kroków ku dorosłości i samodzielności.
Do udziału w programie zostały wytypowane doświadczone osoby, prowadzące sklepy od wielu lat. Jako mentorzy programu dzielą się ze stażystami swoją wiedzą i przekazują know-how na temat prowadzenia swojego biznesu. Żabka Polska zapewniła możliwość odbycia 10 takich staży w okresie wakacji i już teraz potwierdza, że bardzo pozytywne wyniki i odbiór pilotażu skłaniają sieć do dalszej współpracy z Fundacją w ramach projektu.
Staż w sklepach Żabka to 80 godzin praktycznej nauki, w trakcie której adepci programu „Bezpieczny Staż” dowiadują się m.in. jak obsługiwać kasę, przyjmować dostawy czy dbać o ekspozycję zgodnie z wytycznymi sieci. Harmonogram stażu ustalany jest wspólnie ze stażystą. Pod koniec lipca zakończyły się już dwa staże w Żabkach, pozostałe potrwają do końca sierpnia. „Bezpieczny Staż” odbywa się w sklepach w Łodzi, Szczecinie, Zawierciu, Sieradzu, Rybniku i Żorach.
Na zakończenie stażu młodzież otrzymuje opinię z miejsca pracy i rekomendacje. Zarówno stażysta, mentor jak i opiekun delegowany z ramienia fundacji prowadzą monitoring stażu w specjalnym serwisie oraz aplikacji. Po zakończeniu i podsumowaniu wakacyjnej edycji realizowanej w sklepach Żabka, w planach jest kontynuacja programu w trakcie trwania roku szkolnego.
Cały program z pewnością zasługuje na uznanie, chociaż warto przy tym pamiętać o kontrowersjach dotyczących samego modelu biznesowego sieci i sytuacji jej franczyzobiorców.
Więcej na ten temat znaleźć można np. na stronie „Niezależny blog ajentów sieci sklepów Żabka”.
EDIT:
Poniżej zamieszczamy również komentarz samej firmy:
„W 2016 r. firma przeprowadziła modyfikację dotychczasowego modelu współpracy, przechodząc z systemu ajenckiego na system franczyzowy. Szukano metod na uatrakcyjnienie i uproszczenie warunków kooperacji: podniesienie dochodów franczyzobiorców, poprawę konkurencyjności oraz zwiększenie motywacji. W 2015 r. rozpoczęły się prace nad nowymi rozwiązaniami i zmianami systemu wynagrodzeń. W grudniu 2015 r. nowy system został testowo wdrożony w reprezentatywnej liczbie sklepów. System franczyzowy finalny kształt przyjął we wrześniu 2016 r. Od października rozpoczęło się sukcesywne aneksowanie istniejących umów współpracy z dotychczasowymi ajentami i obejmowanie kolejnych sklepów nowym systemem rozliczeń. Do końca 2016 r. zmiany objęły wszystkie sklepy sieci Żabka i Freshmarket.
Poprzez uproszczenie dotychczasowych rozliczeń Żabka ułatwiła franczyzobiorcom proces wyliczania miesięcznego przychodu i umożliwiła im wpływanie na jego wysokość. Franczyzobiorcy co miesiąc udzielana jest stała kwota przychodu podstawowego (6,5 tys.) za zakupiony towar od spółki, która realnie zwiększa jego miesięczny dochód. Każdy sklep ma również wyliczoną marżę minimalną na wszystkich grupach asortymentowych, która może wzrosnąć wraz ze zwiększeniem poziomu sprzedaży wybranych grup produktów. Prowadząc sklep zgodnie ze standardami wymaganymi przez spółkę, franczyzobiorca może uzyskać dodatkowe świadczenia i nagrody. Spółka premiuje również długość stażu w sieci.
Aby prowadzić sklep sieci Żabka potrzebny jest niewielki wkład własny ok. 5000 złotych – kwota ta potrzebna jest m.in. na zakup kasy fiskalnej. Firma zapewnia nowemu franczyzobiorcy w pełni wyposażony i zatowarowany sklep, koszty najmu są również po jej stronie. Ponad franczyzobiorcy korzystają m.in. z finansowego parasola ochronnego przez pierwsze 3 miesiące prowadzenia działalności oraz wsparcia Partnera Biznesowego podczas trwania umowy.”
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo