Zakończyła się 3. edycja programu społecznego ING Banku Śląskiego pt. „W towarzystwie lwa” przygotowanego z myślą o dzieciach chorujących na choroby nowotworowe. Ideą programu jest przekazanie książeczki „Lucjan Lew, jakiego nie było” wszystkim dzieciom przebywającym na oddziałach onkologicznych, nefrologicznych, onkologicznych i hematologicznych w całej Polsce. Książkę otrzymują mali pacjenci tych oddziałów, jak również dzieci konsultowane i leczone w onkologicznych poradniach przyszpitalnych.
Przedstawiciele banku oraz Ambasadorowie Dobrej Woli odwiedzili 19 oddziałów onkologicznych i hematologicznych oraz 21 oddziałów nefrologicznych. Książkę otrzymało prawie 4.500 dzieci, w tym ponad 1.000 małych pacjentów na oddziałach nefrologicznych, onkologicznych i hematologicznych w całej Polsce.
Książka „Lucjan Lew, jakiego nie było” składa się z opowiadań, z których każde można odnieść do konkretnych sytuacji, w jakich niejednokrotnie znajdują się mali pacjenci. Jest to historia Lucjana – sympatycznego i odważnego lwa, któremu nie zawsze wszystko się udaje i małej Hani, która nagle zostaje przeniesiona do nieznanej krainy. Historia ma pomóc chorym dzieciom w zaakceptowaniu nowych okoliczności, w których się znalazły, w usuwaniu stanów napięcia, stresu i strachu oraz zredukowaniu lęków. Ma być wsparciem także dla rodziców i psychologów w dokonywaniu zmian w sferze emocjonalnej chorych dzieci.
Ważnym elementem programu są spotkania dzieci ze znanymi osobami – Ambasadorami Dobrej Woli. Zaproszeni goście odwiedzają oddziały onkologiczne, czytają książki, biorą udział w konkursach i zabawach. Ponadto dzielą się z dziećmi swoimi przeżyciami, rozmawiają z nimi o zmaganiach z losem, swoich pasjach, hobby i marzeniach. Spotkanie prowadzi zawodowy animator, który dostosowuje program do osoby gościa – do jego zawodu lub zainteresowań. O dobry humor uczestników dodatkowo dba Lew Lucjan (przebrany pomocnik animatora).
Do grona Ambasadorów Dobrej Woli, którzy charytatywnie odwiedzili małych pacjentów i przeczytali fragmenty książki, w III edycji programu dołączyli: Maciej Żuchowski (kierowca rajdowy), Krzysztof Skiba, Joanna Brodzik, Kayah, Piotr Reiss (piłkarz Lecha Poznań), Joanna Koroniewska, Krzysztof Cugowski oraz Jacek Gollob (kierowca żużlowy).
„W towarzystwie lwa” to program społeczny propagujący techniki biblioterapii. Książka została opracowana i wydana wspólnie z Wydawnictwem Muchomor. Autorką jest Roksana Jędrzejewska-Wróbel, oprawę graficzną przygotowała Joanna Jung, a zrecenzowała dr Katarzyna Krasoń.
1. edycja programu odbyła się w 2005 roku i dotyczyła dzieci hospitalizowanych na oddziałach onkologii i hematologii w Polsce. Podczas 2. edycji w 2006 roku do tego grona dołączyły dzieci z oddziałów nefrologicznych. Wtedy do dzieci trafiło prawie 20 000 książek. W internecie ruszyła specjalna strona przeznaczona dla dzieci www.ingdzieciom.pl, na której można znaleźć gry, kolorowanki oraz tapety z bohaterami książki.
Program otrzymał wyróżnienie i nominację do głównej nagrody w konkursie „Złote Spinacze 2005” organizowanym przez Związek Firm Public Relations w kategorii CSR.
Od początku trwania programu „W towarzystwie lwa” książki trafiły do 18.500 dzieci w całej Polsce.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy