Kończy się 3.edycja ogólnopolskiej kampanii Forum Przeciw Depresji organizowanej przez firmę Servier Polska przy współpracy z Fundacją Itaka. Kampanię zakończy happening na ulicach Warszawy organizowany 23 lutego – w Światowym Dniu Walki z Depresją.
Tegoroczna edycja wydarzenia koncentrowała się głównie na zagadnieniach związanych z poznaniem przyczyn powodujących rozwój depresji, m.in. zaburzeniami rytmów okołodobowych, których normalizacja, według ostatnich badań, może stać się nową metodą leczenia depresji.
Celem kampanii jest szerzenie wiedzy w zakresie problematyki depresji oraz uświadomienie społeczeństwu, że depresja jest poważną chorobą, którą trzeba i można leczyć. Ma także pomóc przełamać opór i niechęć osób chorych i ich rodzin przed zgłaszaniem się do lekarzy, terapeutów i grup wsparcia.
– Depresja to nie jest chwilowy smutek, który minie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. To jest choroba, która nie minie, jeśli nie zgłosimy się do specjalisty i nie zaczniemy leczenia – powiedział Michał Czyżewski, psychoterapeuta i wiceprezes Fundacji Itaka – Centrum Poszukiwania Ludzi Zaginionych, współorganizatora kampanii.
W tym roku w sześciu największych miastach Polski odbyły się Dni Otwarte Forum Przeciw Depresji, podczas których zainteresowane osoby mogły wziąć udział w otwartych wykładach tematycznych ekspertów w dziedzinie psychiatrii i psychologii. W programie były również dyżury i konsultacje lekarzy psychiatrów w specjalnie zaaranżowanych gabinetach.
Jednym z elementów kampanii był także konkurs „24 godziny życia w depresji” na etiudę filmową lub komiks kierowany do studentów uczelni artystycznych i amatorów. Do konkursu zgłoszono 38 prac (17 etiud i 21 komiksów), z których 37 spełniły wymogi regulaminu i zostały poddane ocenie Jury.
W kategorii komiks I miejsce zajął Piotr Zając za pracę „24h życia w depresji”, a cztery wyróżnienia otrzymali: Łukasz Jagielski za pracę „23 godziny nadziei”, Olga Wróbel za pracę „Po nocy dzień”, Katarzyna Pustoła, Bez tytułu, Agnieszka Święch „Tam bywam”.
W kategorii etiuda I miejsce zajął Paweł Kowalik za pracę „Drzwi”, II miejsce przypadło Mateuszowi Ożyńskiemu za pracę „Cień”. Wyróżnienia otrzymali: Łukasz Dębski za pracę „Mięso” oraz Anka Krzyżanowski i Agata Krzyżanowski za pracę „Suiright”. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 18 lutego podczas Dnia Otwartego w Warszawie.
Przez cały rok działa Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka 022 654 40 41. Jest on czynny we wszystkie poniedziałki i czwartki w godz. 17.00-20.00, a podczas Światowego Dnia Walki z Depresją będzie funkcjonował od godziny 12.00 do 22.00. Przy telefonie dyżurują lekarze psychiatrzy – specjaliści od leczenia depresji. Udzielają porad, wspierają chorych i ich rodziny.
W ramach kampanii utworzona jest także strona www.forumprzeciwdepresji.pl, która powstała z myślą o osobach chorych na depresję i tych, których bliscy lub znajomi zmagają się z tą chorobą. Za jej pośrednictwem można uzyskać wiele informacji dotyczących depresji, można także wykonać indywidualny test ryzyka wystąpienia depresji.
Światowa Organizacja Zdrowia uważa depresję za jeden z najcięższych problemów zdrowotnych. Zajmuje ona czwarte miejsce na liście najczęstszych schorzeń gnębiących ludzi, a szacuje się, że do 2020 r. może przesunąć się na miejsce drugie – tuż po niedokrwiennej chorobie serca. W Polsce 17% osób wymaga leczenia z powodu depresji, ale lekarze oceniają, że faktyczna liczba tych, którzy potrzebują pomocy jest dwukrotnie wyższa, czyli przekracza 30%.
Więcej informacji www.forumprzeciwdepresji.pl
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy