Billboard z sylwetką skulonego ze strachu chłopca wydaje się być niepełny. Brakuje na nim… każdej z mijających go osób. Organizacja HRABRI telefon (ODWAŻNY telefon) za jego pośrednictwem chce przekonać Chorwatów do interwencji, gdy staną się świadkami przemocy wobec dzieci.
Graficzna forma kampanii nie jest nowatorska, nie operuje odważnymi konceptami, nie zawiera również drastycznych elementów. Plakat stworzony w stonowanych, naturalnych barwach nie przyciągnie uwagi odbiorców także kolorystyką. Dzięki reflektorowi wyposażonemu w czujnik ruchu, kreacja po zmroku nabiera mocy. Każdy z przechodniów, zbliżając się do bilbordu, zostaje oświetlony strumieniem światła, który czyni go „uczestnikiem” sceny przedstawionej na plakacie. Uwagę obserwatora przyciąga wówczas umieszczone na wysokości jego oczu hasło: „Ako samo promatraš, kao da zlostavljaš. Nazovi i zaustavi nasilje” („Zamiast tylko obserwować, jak cierpi, zadzwoń i powstrzymaj przemoc”).
Jest to wiadomość, którą wysyła na ulice Zagrzebia jedna z najbardziej znanych organizacji pozarządowych w Chorwacji – HRABRI telefon. Od 1997 roku przeciwstawia się ona zaniedbywaniu dzieci oraz fizycznej i psychicznej (w tym seksualnej) przemocy wobec nich. Główną formą działalności organizacji jest anonimowy telefon zaufania – skierowany zarówno do ofiar nadużyć, jak również do światków pogwałcenia praw najmłodszych. HRABRI telefon oferuje także wsparcie psychologiczne dla dorosłych członków rodzin dotkniętych przemocą. Jak informują dane pochodzące ze strony internetowej organizacji, 90% dzieci w jej macierzystym kraju wie, czym jest „odważny telefon”. Dla HRABRI telefon istotna jest zatem nie promocja działań organizacji lub uświadomienie odbiorcom występowania problemu przemocy w rodzinach, ale zmiana postaw Chorwatów na bardziej empatyczne. Kampania ma na celu wywołanie potrzeby aktywnego sprzeciwu wśród osób, które stały się świadkami nękania dzieci.
Kampania zrealizowana na potrzeby HRABRI telefon umieszcza przechodniów „w centrum zdarzeń”. Uświadamia im tym samym, jak znaczącą rolę może pełnić każdy z odbiorców w zapobieganiu problemowi przemocy wobec dzieci, nawet jeśli nie dotyczy go/jej bezpośrednio. Przekonuje ona, że zaniedbanie zgłoszenia aktu znęcania się nad dziećmi jest równie złe jak ich nękanie.
Kamila Brzezińska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka