Gorzki tort
Dwa nadkrojone wielopoziomowe torty, czekoladowy dla chłopca i różowy, lukrowany dla dziewczynki. Zamiast szczytu mają konstrukcje przypominające domy. O ile torty nie budzą podejrzeń, o tyle w domach znajduje się coś niepokojącego. W pokojach na poddaszu lukrowe miniaturki ludzi wiszą powieszone na stryczkach, podczas gdy inna figurka przymierza się do uderzenia w nie krzesłem. W różowym torcie miniaturka dziewczynki rozbiera się przed komputerem.
Tajlandzka kampania zlecona przez Family Network Foundation [Fundacja Rodzinnych Sieci (FNF)] o nazwie "Mom, Dad" porusza problem nieodpowiedniej i niebezpiecznej aktywności dzieci w wirtualnym świecie. Akcja wzywa rodziców i opiekunów do zwiększenia zainteresowania swoimi pociechami oraz do obserwacji treści, na jakie młodzi użytkownicy natrafiają w sieci. Wszystko po to, aby uchronić nieletnich przed niewłaściwymi, przesyconymi niecenzuralną i brutalną treścią stronami WWW oraz przed cyberprzemocą.
Billboardy wykonane przez agencję BBDO Proximity odnoszą się do dziewięcio- i dziesięciolatków, jednakże podany wiek służy jedynie jako przykład. Problem dotyczy dzieci w każdym wieku. Grafikom nietypowych tortów towarzyszą hasła "I’m fine dad. I’m just playing" ("Wszystko u mnie dobrze tato. Po prostu się bawię") oraz "Just chatting with friends, mom" ("Tylko czatuję z przyjaciółmi, mamo"). Obrazom towarzyszą suche statystyki, odpowiednio głoszące, że aż 1/4 dzieci przenosi do rzeczywistości sceny znalezione na stronach internetowych oraz że ponad 70% najmłodszych dzieli się swoją prywatnością i osobistymi sekretami z obcymi poznanymi w sieci.
Twórcy billboardów nawiązali do słów "słodki", "słodycz" i idących za nimi skojarzeń. Słodki tort oraz sweetie (cukiereczek), określenie używane niekiedy przez rodziców w stosunku do swoich pociech, tworzą sprzeczność z „niesłodkimi” statystykami oraz z obrazami ze szczytów obu tortów. FNF poprzez kampanię alarmuje o skutkach braku zainteresowania ze strony rodziców, a co za tym idzie, o braku kontroli, która uchroniłaby pociechy przed czyhającymi na nie internetowymi niebezpieczeństwami.
Za mankament kreacji może być uznany niemal niewidoczny komputer na plakacie przedstawiającym czekoladowy tort. Przy czytelnej grafice odnoszącej się do dziewczynek, tort dla chłopca bardziej kojarzy się z przemocą w rodzinie, niż z krzywdą najmłodszych, spowodowaną niewłaściwymi dla nich stronami internetowymi.
Martyna Kasprzak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka