Stresujące różowe piłeczki
W damskich przebieralniach, toaletach oraz ladach sklepowych w całym Dubaju i Szardży pojawiły się w naczyniach różowe piłeczki typu "stress ball". To małe przedmioty o średnicy około 7 cm wykonane z miękkiego tworzywa. Można je dowolnie ściskać i ugniatać w dłoni, co służyć ma napinaniu mięśni oraz, jak sama nazwa wskazuje, walce z stresem. Nieco inaczej gadżet ten wykorzystała organizacja Friends of Cancer Patients (Przyjaciele Pacjentów Chorych na Raka) ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jej stress ball, od której można się jeszcze bardziej zestresować, zwłaszcza, jeżeli jest się kobietą. Ale to dobrze.
Piłeczki pojawiły się 4 lutego, z okazji Światowego Dnia Walki z Nowotworami. Widniało na nich logo organizacji FOSP oraz hasło kampanii: “If it doesn’t feel right, something could be wrong. Early detection can help you fight breast cancer.” ("Jeśli wyczuwasz coś dziwnego, może to być zły znak. Wczesne wykrycie może pomóc w walce z rakiem piersi"). W każdej piłeczce bowiem umieszczony został mały, lecz łatwy do wyczucia kamień. W bardzo wymowny, wręcz namacalny sposób miało to uświadomić kobiety o konieczności regularnego badania swoich piersi.
Kampanię wykonał na zlecenie Friends of Cancer Patients dubajski oddział międzynarodowej agencji JWT. Według przedstawicieli FOSP jej skutek był natychmiastowy. W ciągu niecałych dwóch tygodni, ponad 140 kobiet zadzwoniło do siedziby organizacji szukając dodatkowych informacji o raku piersi, oraz pytając o kliniki, gdzie wykonać może mammografię, badania USG oraz inne testy.
Kompleksowa wiedza o nowotworze piersi jest sprawą podstawowej wagi dla zmniejszenia umieralności kobiet na całym świecie. Znajomość przyczyn i następstw choroby znacznie zwiększa szansę zarówno jej uniknięcia jak i wyleczenia. Ponadto, poznanie czynników ryzyka oraz metod zapobiegania może pomóc kobietom zmienić styl życia tak, aby zredukować ryzyko zachorowania.
Pomimo postępów w diagnozowaniu i leczeniu choroby, liczba zachorowań oraz zgonów na raka piersi w krajach rozwiniętych ciągle rośnie – wyliczono, iż w krajach tych jedna na dwanaście kobiet ucierpi z powodu tego nowotworu, a jedna z dwudziestu umrze. FOSP na swojej stronie internetowej dodaje, że według ekspertów około 80% ogólnych zachorowań na nowotwory można by uniknąć poprzez zmiany w stylu życia oraz środowisku.
M.Musielak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka