Nie mówi się do nich per "pan" czy "pani", nie mówią basem, nie wiedzą jeszcze wszystkiego, ale mają prawo do bycia wysłuchanymi, do własnego zdania, poważnego traktowania. W związku z 25. rocznicą uchwalenia Konwencji o prawach dziecka Rzecznik Praw Dziecka przypomina o prawie dzieci do szacunku.
Przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 Konwencja o prawach dziecka to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci, którego uchwalenie zaproponowała Komisji Praw Człowieka ONZ Polska. Gwarantuje prawa każdemu dziecku, niezależnie od statusu, wyznania, rasy, a dorosłym nakazuje ich respektowanie. Konwencja jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka – podpisały ją wszystkie państwa na świecie, a prawie wszystkie – z wyjątkiem Somalii i USA – ją ratyfikowały.
Konwencja nazywana jest Światową Konstytucją Praw Dziecka; jest dokumentem, który uznaje pełną podmiotowość każdego dziecka. Sformułowano w niej katalog należnych dzieciom praw – obejmujący prawa cywilne, socjalne, kulturalne, polityczne i – w niewielkim zakresie – prawa ekonomiczne (ponieważ dziecko powinno się uczyć, a nie pracować), wyznaczono uniwersalne normy prawne ochrony dzieci przed zaniedbaniem, złym traktowaniem i wyzyskiem.
W myśl Konwencji dziecko jest samodzielnym podmiotem, ale ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej. Konwencja mówi, że dziecko jako istota ludzka wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności, że rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dziecka, a państwo ma wspierać rodzinę, a nie wyręczać ją w jej funkcjach. Poprzez kampanię przypominamy, że Konwencja Praw Dziecka będzie działać tylko wtedy, kiedy będzie w świadomości dorosłych – mówi Malina Wieczorek, dyrektor agencji TELESCOPE, realizatora kampanii.
W skład kampanii wchodzi spot telewizyjny i radiowy oraz plakaty.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
25.11.2024
Nie bądź dzieckiem!
-
25.11.2024
Twój wybór
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie