Dziewczynka jadąca na wózku inwalidzkim, z ręką oraz kołem ubrudzonymi… psimi odchodami. W Pruszczu Gdańskim magistrat miejski rozpoczął wyrazistą kampanię walki z osobami niesprzątającymi po swoich psach.
Problem jest doskonale widoczny oraz odczuwalny każdego roku, szczególnie wiosną, gdy spod śniegu wyłaniają się tony psich odchodów. Właściciele czworonogów – w większości – nie są zainteresowaniu sprzątaniem po nich. Dzieje się tak pomimo przepisów, nakładających na „zapominalskich” mandat w wysokości od 20 do 500zł.
By wzmocnić argumentację za sprzątaniem psich odchodów władze Pruszcza posłużyły się przykładem osoby niepełnosprawnej – zabrudzone alejki, trawniki czy place zabaw, to także problem dla nich. Nawet, jeśli stanowią mniejszość, to ich "spotkanie" z takim zanieczyszczeniem jest spektakularne.
Inspiracją do takich działań była kampania angielskiego miasta Torbay, przeprowadzona w ubiegłym roku. Miejscowość ta jest popularnym w Wielkiej Brytanii ośrodkiem turystycznym, w którym – podobnie jak we wszystkich miastach w Polsce – nie było zbyt wielu osób zainteresowanych sprzątaniem po swoich psach. W miejskich autobusach zawisły plakaty z ubrudzonym dzieckiem, bawiącym się psią kupą. Fotografii towarzyszyło hasło "Children will put anything in their mouths" ("Dzieci do ust włożą wszystko"). Na reklamach podano numer telefonu, pod którym można było zgłaszać skargi na beztroskich właścicieli zwierząt. W rezultacie kontrowersyjnej kampanii liczba zgłoszeń dotyczących psich odchodów pozostawionych na ulicach spadła z 400 (zgłoszonych w kwietniu) do 185 (w czerwcu).
Kontrowersje, oprócz plakatów, wśród mieszkańców Pruszcza Gdańskiego wzbudziły tabliczki, które zostały ustawione przy terenach zielonych. Widoczny jest na nich przekreślony pies załatwiający potrzebę fizjologiczną.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
25.11.2024
Twój wybór
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce