Czternastego lutego miliard osób ma powstać i zatańczyć. "Nie będzie krzyków, przekleństw czy agresji, tylko właśnie taniec. To najlepszy sposób na to, by pokazać dlaczego warto walczyć z przemocą. To sposób na to, by podkreślić siłę kobiet, które przetrwały gwałt czy bicie" tłumaczy w krótkim spocie Rosario Dawson, aktorka, jedna z twarzy kampanii "One Billion Rising".
"Moja mama była wykorzystana seksualnie kiedy miała 8 lat. Nigdy nie umiała kochać. Nigdy nie przestała się czuć winna" mówi Jane Fonda, amerykańska aktorka i pisarka. Ona, podobnie jak miliard kobiet i mężczyzn na całym świecie weźmie udział w "One Billion Rising Campaign", akcji organizowanej przez Eve Ensler, pisarkę i aktywistkę, autorkę m.in. "Monologów Waginy".
Tytuł kampanii "One Billion Rising" trudno zgrabnie przetłumaczyć na język polski. Angielski czasownik to rise oznacza powstać z miejsca, zaistnieć, podnieść głos w jakiejś sprawie. Sformułowanie "One Billion Rising" odnosi się do ludzi, którzy postanowili wyrazić swój sprzeciw wobec przemocy na tle płci, w ramach kampanii pod takim właśnie tytułem. Organizatorzy wydarzenia w Polsce zdecydowali się na tytuł "Nazywam się miliard".
"Tańczenie wymaga, abyśmy zajęli jakąś przestrzeń. Nie ma ustalonego kierunku, ale tańczy się razem. To niebezpieczne, radosne, seksualne, święte, niszczące. Przełamuje reguły. Może wydarzyć się wszędzie, o każdej porze, z kimkolwiek i ze wszystkimi. Jest wolne. Żadna instytucja prawna nie może tego kontrolować. Jednoczy i popycha dalej. Jest zaraźliwe i rozprzestrzenia się szybko. Ma związek z ciałem. Jest transcendentne." można przeczytać na stronie wydarzenia (www.onebillionrising.org).
Filmy na temat swego udziału i poparcia dla akcji nakręcili m.in. Robert Redford, Jessica Alba czy Fatou Bensouda (główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego) oraz cytowana wyżej Jane Fonda. Statystyki dostępne na stronie tłumaczą, dlaczego celem kampanii jest poruszenie aż miliarda ludzi: 1 na 3 kobiety doświadczy w swoim życiu bicia, gwałtu, opresji fizycznej, ponieważ jest kobietą. To co najmniej miliard kobiet.
Pomysłodawczynią, organizatorką i główną twarzą akcji jest Eve Ensler, dramatopisarka i aktywistka. Jej "Monologi waginy" nagrodzono w 1997 roku prestiżową nagrodą OBIE, a sukces książki przyczyniła się do powstania globalnego ruchu V-Day, skierowanego przeciwko przemocy wobec kobiet. Eve Ensler stoi na jego czele, a 14 lutego 2013 roku jest 15. rocznicą V-Day. Na temat "One Billion Rising" Eve Ensler mówi "Działamy w 161 krajach, wspiera nas ponad 5 tysięcy grup aktywistów na całym świecie. (…) Od jakiegoś czasu na całym świecie obserwuje się swego rodzaju regres jeśli chodzi o prawa kobiet. Ale znaczący regres jest już właściwie niemożliwy. Za dużo udało się wywalczyć."
Według pisarki, dobrą metaforą na temat zjawiska przemocy wobec kobiet jest postać Kasandry, trojańskiej królewny. Apollo obdarował ją darem przepowiadania przyszłości ale ponieważ nie odwzajemniła jego miłości, ukarał klątwą – nikt nie chciał słuchać jej słów.
Na stronie akcji można znaleźć miejsca, gdzie odbywają się wydarzenia w ramach kampanii.
Paulina Wajszczak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka