Niczym przed daleką podróżą kobieta pakuje swoje rzeczy, tyle, że nie wkłada ich do walizki, ale do trumny. Kampania „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię” powstała w oparciu o pomysł młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Lublinie, zwycięzców 2. edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”. Kampania ma zachęcić wszystkie kobiety do tego, by zaczęły regularnie wykonywać badania cytologiczne, które mogą uchronić je przed rakiem szyjki macicy.
Rak szyjki macicy rozwija się bezboleśnie i długo. Przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Nie jest chorobą dziedziczną czy też uwarunkowaną genetycznie.
Raka szyjki macicy można łatwo wykryć nawet we wczesnym stadium rozwoju. Decydującą rolę w diagnozowaniu choroby odgrywa badanie cytologiczne. To proste i bezbolesne badanie przesiewowe umożliwia wykrycie zmian komórkowych i daje szanse na całkowite wyzdrowienie. Badanie cytologiczne należy wykonywać regularnie. Cytologia nie chroni przed zakażeniem HPV, może jednak uratować życie, a każda Polka w wieku od 25 do 59 lat ma prawo do bezpłatnej cytologii.
Spot telewizyjny „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię” realizowali Michał Bulik (reżyser) oraz Jan Holoubek (operator kamery).
Program „Mam Haka na Raka” jest ogólnopolskim programem kierowanym do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Rolą programu jest zaangażowanie młodzieży w proces edukacyjny związany z profilaktyką nowotworową. Głównym zadaniem postawionym przed młodymi ludźmi jest zorganizowanie działań lokalnych oraz zaprojektowanie kampanii społecznej, której odbiorcami będą ich bliscy.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy