Dzieci wychowują się w dymie
60% dzieci w Polsce jest zmuszonych przez oboje, lub jedno z rodziców do biernego palenia. Każdego roku rodzi się ponad 100 tys. dzieci, które podczas pierwszych 9 miesięcy życia w łonie matki są narażone na działanie niszczących zdrowie związków chemicznych zawartych w dymie tytoniowym. Ponad 20% palaczy przyznaje się do palenia w obecności kobiet w ciąży. W związku z tymi danymi krakowskie Stowarzyszenie MANKO we współpracy z Polskim Towarzystwem Programów Zdrowotnych rozpoczęło kampanię „Nie pal przy dziecku”.
– Stowarzyszenie MANKO od wielu lat zajmuje się działalnością edukacyjną m.in. w zakresie efektów biernego palenia, prowadząc z sukcesem kampanię społeczną Lokal Bez Papierosa.pl. Dostęp do szeregu badań i statystyk uświadomił nam kolejny ogromny problem w Polsce – palenie przy dzieciach, zarówno tych narodzonych, jak i przebywających w łonie matki. Dlatego nasza kampania Nie pal przy dziecku skierowana jest przede wszystkim do rodziców i opiekunów, którzy palą papierosy, ale także osób niepalących, które zezwalają na narażanie dziecka na dym tytoniowy w środowisku rodzinnym i towarzyskim. – zaznacza koordynator kampanii Sabina Bryś.
Jak podkreśla lek. Łukasz Balwicki, specjalista zdrowia publicznego z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – Problem palenia wśród ciężarnych jest ogromny. Badania Polskiego Projektu 400 Miast ujawniły, że 35% kobiet pali rozpoczynając ciążę. Część z nich rzuca nałóg, jednak aż 20% kontynuuje palenie całą ciążę. W ten sposób narażając siebie oraz dziecko na poważne konsekwencje zdrowotne takie jak: poronienie, komplikacje okołoporodowe, niską masę urodzeniową dziecka, zespół nagłej śmierci noworodka, wady wrodzone i wiele innych. Dzieci palących matek mają większe szanse zapadać na infekcje ucha środkowego, być otyłymi, cierpieć na zaburzenia zachowania oraz powikłania alergii i astmy. Są także 3 razy bardziej narażone na to, że same w przyszłości będą palaczami.”
Organizatorzy kampanii przewidzieli cykl spotkań w szkołach rodzenia na terenie całej Małopolski oraz we współpracy ze specjalistami przygotowali broszurę informacyjną, będącą praktycznym zestawieniem wszelkich informacji na temat skutków palenia, a także miejsc, w których można uzyskać pomoc.
5 listopada w Galerii Kazimierz w Krakowie, w godz. 12.00-19.00 odbędzie się event Dzień Zdrowia Dziecka. W programie m.in.: porady położnych, psychologa, prawnika, bezpłatne badania (USG, za pomocą spirometru) i konsultacje medyczne, które zapewnią specjaliści ze Szpitala Położniczo-Ginekologicznego UJASTEK. Dla najmłodszych i ich rodziców przewidziano atrakcje: gry i zabawy rozwojowe, pokaz baniek mydlanych oraz mody dziecięcej i ciążowej.
Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego – dlatego działania bezpośrednie kampanii prowadzone są obecnie na terenie Małopolski, natomiast w przyszłości kampania ma rozszerzyc swój zasięg na całą Polskę.
Strona kampanii: www.niepalprzydziecku.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?