Brak społecznej akceptacji dla przyjmowania przez Polskę uchodźców oraz zrozumienia ich sytuacji i szczególnych potrzeb, stanowi poważną przeszkodę dla ich integracji w nowym kraju i stwarza ryzyko realnych konfliktów o podłożu rasistowskim.
W lipcu 2010 Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć rozpoczęło kolejną odsłonę kampanii społecznej "Uchodźcy mieszkają też w Polsce. Daj im szansę!", w ramach realizacji projektu "Daj im szansę! – Zwiększenie szans integracji dla osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy przez pomoc prawną, przeciwdziałanie przemocy i kampanię społeczną".
Kampania jest prowadzona w oparciu o plakaty, które są dystrybuowane wśród innych organizacji pozarządowych, jak również rozesłane do Straży Granicznej, Urzędu ds. Cudzoziemców, UNHCR (Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców) oraz do wybranych urzędów wojewódzkich i szkół wyższych w Polsce.
W ramach projektu Centrum Pomocy Prawnej świadczy bezpłatną pomoc prawną oraz udziela informacji cudzoziemcom ubiegającym się o nadanie statusu uchodźcy lub o inną formę ochrony w Polsce (ochrona uzupełniająca, pobyt tolerowany) i przebywającym w ośrodkach recepcyjnych lub poza nimi, a także w ośrodkach detencyjnych (strzeżone ośrodki dla cudzoziemców, areszty w celu wydalenia).
Celem kampanii jest pozyskanie jak najszerszego grona odbiorców dla zmiany percepcji uchodźców i innych cudzoziemców poszukujących ochrony. Polska ze stosunkowo niewielką liczbą uchodźców, ma szansę zapobiegać radykalizacji nastrojów, o ile przedsięwzięte będą długofalowe działania przygotowujące polskie społeczeństwo do pozytywnej recepcji uchodźców.
Według badania przeprowadzonego na zlecenie UNHCR w 2008 r. przez TNS OBOP ("Polacy o uchodźcach…", sondaż z 5-7 lipca 2008) 56% polskiego społeczeństwa ma całkowicie błędne wyobrażenie, co do tego, kim są uchodźcy i dlaczego przyjeżdżają do Polski. Jedynie jeden na pięciu (19%) Polaków pozwoliłby uchodźcom osiedlić się w naszym kraju na stałe, a połowa Polaków (50%) jest przekonana, że przybywanie uchodźców powoduje lub zaostrza konflikty na tle narodowościowym/rasowym. Wzrostu bezrobocia spowodowanego przybywaniem uchodźców do Polski obawia się 47% badanych. O tym, że przybywanie uchodźców jest źródłem przestępczości przekonanych jest 46% badanych.
M.Prządka
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?