Dziewczynka, która mieszka w gwiazdach
„Mieszkam na małej planecie. Mam wielką lunetę przez którą oglądam mieszkańców Ziemi” – mówi mała dziewczynka pozbawiona rodziny.
Ośrodek Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT Towarzystwa Nasz Dom prowadzi szereg działań medialnych, informacyjnych, promocyjnych, których celem jest zmiana świadomości społecznej w zakresie wiedzy o trudnej sytuacji tysięcy dzieci i rodzin w Polsce, jak i o profesjonalnych, skutecznych formach pomocy.
Tytuł tegorocznej kampanii – „Listy do rodziny” – związany jest bezpośrednio z przekazem, jaki dorosłym, dają dzieci oraz z postawą, jaką dorośli wobec tego przekazu przyjmują. Dziecko, pozbawione opieki swoich rodziców, najbardziej naturalnego miejsca, w którym powinno się rozwijać, znajduje się w sytuacji szczególnej i potrzebuje pomocy dorosłych.
20 listopada 2013 r. odbyła się uroczysta inauguracja kampanii, w której udział wzięli: zastępca Prezydent m. st. Włodzimierz Paszyński, Dyrektor Biura Rzecznika Praw Dziecka Małgorzata Gambrych, twórcy etiud, przedstawiciele Szkoły Wajdy, opiekunowie zastępczy oraz organizatorzy: Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Nasz Dom Tomasz Polkowski i dyrektor Ośrodka PORT Sylwester Soćko. Teksty dzieci czytali Małgorzata i Paweł Królikowscy oraz Dominika Figurska. Spotkanie prowadziła Anna Maruszeczko.
W trakcie inauguracji odbyła się premiera animacji i etiud dokumentalnych opowiadających o opiekunach zastępczych. W partnerstwie ze Szkołą Wajdy oraz we współpracy z reżyserką Agnieszką Elbanowską i zespołem młodych twórców, zostały zrealizowane obrazy ukazujące rzeczywistość dzieci oraz ich opiekunów. Animacja pokazuje świat dziecka pozbawionego opieki rodziców oraz sposób radzenia sobie z tą sytuacją: ucieczką w marzenie. Krótka forma etiudy, zamknięta w kilku minutach, nie oddaje całości rzeczywistości rodziny zastępczej, otwiera natomiast możliwość przyjrzenia się temu, co w tej rzeczywistości najważniejsze: postawie dorosłego wobec potrzebującego opieki dziecka oraz rodzącej się między nimi więzi. Opiekę merytoryczną nad projektem filmowym przejął Jacek Bławut.
W ramach kampanii na terenie Warszawy rozdystrybuowane zostały plakaty m.in. w szkołach, przedszkolach, żłobkach, bibliotekach, domach kultury, urzędach dzielnic, organizacjach pozarządowych. W okresie świątecznym w metrze oraz tramwajach warszawskich pojawił się spot. Przygotowany także został reportaż „Pogotowie rodzinne”, wyemitowany w programie „Reporter Polski” w TVP 2.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?