Co roku 20 listopada ONZ i większość państw obchodzi Dzień Dziecka – w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (w 1959 r.) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (w 1989 r.). Z okazji jubileuszu UNICEF w różnych krajach na całym świecie organizuje kampanie oraz wydarzenia poświęcone 20. rocznicy podpisania Konwencji o Prawach Dziecka
W Rosji na początku listopada ruszyła kampania pod hasłem „Mam prawo wiedzieć”. Jej celem jest przypomnienie społeczeństwu, w tym także rodzicom i dzieciom, o konieczności uwzględniania interesów dziecka i poszanowania jego praw przy podejmowaniu wszystkich ważnych decyzji zarówno na poziomie rodziny, jak i na szczeblu państwowym. Kampania prowadzona jest przy wsparciu i udziale władz Moskwy.
Pomimo polepszenia sytuacji dzieci w Rosji, zwiększania funduszy państwowych na programy społeczne, wprowadzania ulepszonych systemów wsparcia dla rodziny, pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Śmiertelność wśród dzieci w Rosji jest nadal cztery razy wyższa niż w Europie Zachodniej. Pomimo rozbudowy systemu opieki na dziećmi, wiele z nich jest nadal pozbawionych możliwości życia w rodzinie. Liczba dzieci przebywających w instytucjach państwowych nie zmniejsza się: około 156 tysięcy mieszka w sierocińcach i szkołach z internatem. Ponad 500.000 dzieci jest niepełnosprawnych, część z nich nie ma dostępu do edukacji.
UNICEF chce uświadomić wszystkim, że każde dziecko, bez względu na stan zdrowia, narodowość, płeć, status społeczny, powinno mieć możliwość dorastania w rodzinie, kształcenia się na wysokim poziomie, nie może być dyskryminowane oraz powinno w pełni uczestniczyć w życiu społecznym.
W ramach kampanii „Mam prawo wiedzieć” przygotowano spot (15 i 30 sekundowy) oraz materiały informacyjne. W okresie od 1 listopada br. do 1 marca 2010 r. reklamy będą bezpłatnie prezentowane w krajowych i regionalnych kanałach telewizyjnych, w supermarketach, a także na lotniskach. W ramach partnerstwa zawartego w ramach inicjatyw „Miasto przyjazne dzieciom”, władze Moskwy udostępniły UNICEF dużą liczbę liczbę billboardów na ulicach miasta.
Konwencja o Prawach Dziecka – została przyjęta w 1989 r. Polska już w 1978 roku przedłożyła pierwszy projekt dokumentu Komisji Praw Człowieka ONZ. Celem ogólnym konwencji jest poprawa losu dzieci na całym świecie oraz zapewnienie im przez państwa co najmniej podstawowych standardów opieki i wychowania. Wchodzi ona w skład wewnątrzkrajowego systemu prawnego i ma charakter prawotwórczy.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
25.11.2024
Nie bądź dzieckiem!
-
25.11.2024
Twój wybór
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie