W wolontariat, rozumiany jako działalność w organizacjach społecznych, angażuje się 18 proc. Polaków. Wśród nich są również całe rodziny. Co motywuje je do działań dobroczynnych? Dlaczego chcą pomagać mimo braku czasu dla siebie? Jak wpływa to na ich relacje? O tym opowiedzą wolontariusze biorący udział w Programie „Wolontariat rodzinny”. 13 grudnia spotkają się w Warszawie na podsumowaniu I edycji. Poznamy również wyniki badania Centrum Wyzwań Społecznych pt. „Wszechpomaganie: o wielofunkcyjnej dobroczynności wolontariatu rodzinnego”.
W programie wydarzenia m.in. prezentacja efektów I edycji Programu „Wolontariat Rodzinny”, historie rodzinnego pomagania, którymi podzielą się wolontariusze oraz wręczenie nagród dla najaktywniejszych wolontariuszy i organizatorów projektów oraz dla laureatów konkursu „Wolontariat Rodzinny Kręci!”. Program „Wolontariat Rodzinny” był niepowtarzalną szansą, aby grupy rodzin razem z organizacjami pozarządowymi, szkołami, bibliotekami, domami kultury i innymi instytucjami zaprojektowały i zorganizowały taki wolontariat, który połączy ich działania na rzecz lokalnej społeczności – mówi Beata Borowiecka z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Zaprosiliśmy przedstawicieli rodzin do Warszawy, by podzielili się z nami wrażeniami ze wspólnych działań i powiedzieli, jak po roku zmieniło się ich życie, otoczenie a przede wszystkim ich własne relacje rodzinne.
Podsumowanie I edycji programu to również okazja do zaprezentowania badania prowadzonego przez Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jak mówi Aleksandra Gołdys z CWS UW: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacja PZU w swoim Programie „Wolontariat Rodzinny” postawiły na bycie razem. Niecodzienne podejście skupiało się na tym „jak” pomagać, a nie dyktowało „co” konkretnie robić. Uruchomiło to falę lokalnej, prawdziwie oddolnej aktywności i doprowadziło do realizacji bardzo ciekawych projektów w całej Polsce. W czasie spotkania podsumowującego przedstawimy, co tak naprawdę ich motywowało do działania, jakie korzyści się z tym wiązały dla całej rodziny i każdego z osobna i czym jest tzw. „wszechpomaganie”.
Wszystkie wydarzenia i akcje związane z programem od kwietnia 2014 r. objęła swoim Honorowym Patronatem Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. Więcej informacji na www.wolontariatrodzinny.pl. Portal kampaniespoleczne.pl jest patronem medialnym programu.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych