„Dziewczynka z książką” to akcja charytatywno-społeczna, polska edycja międzynarodowego ruchu #GIRLWITHABOOK, założonego w ramach poparcia dla działań młodej pakistańskiej aktywistki imieniem Malala, w tym roku nominowanej do Pokojowej Nagrody Nobla. Celem całego ruchu jest poruszanie tematów związanych z kobietami, równouprawnieniem, edukacją oraz zgromadzenie funduszy na dofinansowanie bibliotek szkolnych w Pakistanie.
W 2009 roku, jedenastoletnia Malala przybiera pseudonim Gul Makai i zaczyna blogować dla BBC Urdu. W swoich postach opisuje swoją chęć nauki i problemy z dostępem do edukacji. Z czasem pojawiają się w nich strach i niepewność. W kontrolowanej przez talibów Dolinie Swat w Pakistanie, gdzie mieszka, sprzeciwiająca się Malala staje się wrogiem. 9 października 2012 talibowie zatrzymują autobus, którym Malala Yousafzai jedzie do domu. Wchodzą do środka, wywołują ją z imienia a następnie strzelają w głowę. Pół roku później, po walce o życie, Malala wraca do szkoły, ale już nie w rodzinnym Pakistanie a w Wielkiej Brytanii, gdzie została przewieziona jeszcze podczas leczenia.
Newsweek International włączył ją na listę 125 najbardziej wpływowych kobiet na świecie a Time, chwilę później, uznał ją za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób świata. Stała się symbolem walki o prawa kobiet i prawo do edukacji. W październiku 2011 Malala była nominowana do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokojowej przez Desmonda Tutu. W grudniu 2011, otrzymała pierwszą Narodową Nagrodą Pokojową dla Młodzieży w Pakistanie a ONZ ustalił 10 listopada Dniem Malali. Dziewczynka jest też najmłodszą osobą w historii nominowaną do Pokojowej Nagrody Nobla. Ban Ki Mun, sekretarz generalny ONZ, powiedział, że terroryści niczego nie boją się bardziej niż „Dziewczynki z książką”. Te słowa stały się inspiracją dla #GIRLWITHABOOK.
W ramach akcji „Dziewczynka z książką” przez najbliższe miesiące organizatorzy będą jeździć po Polsce z wystawą fotograficzną i prelekcjami, by przybliżyć Polakom sytuacje kobiet na świecie, uwrażliwić na problemy je dotykające oraz by zebrać zdjęcia kobiet z książkami i wydać z nich album. Dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup książek do pakistańskich bibliotek. Dane ONZ wykazują, że dostępu do edukacji nie mają 32 miliony dziewczynek na świecie. 3,1 miliona mieszka w Pakistanie.
Wystawa inauguracyjna odbędzie się 27 kwietnia 2013 roku w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim. Na blogu dziewczynkazksiazka.wordpress.com znajduje się plakat, który każde miejsce (instytucja, kawiarnia, biblioteka..) przyjazne edukacji może wydrukować i tym samym wesprzeć ruch „Dziewczynka z książką”.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!