W nadchodzący weekend 22-24 listopada 2013 osoby zainteresowane bazującym na designie podejściem do kreatywności spotkają się w ponad osiemdziesięciu lokalizacjach na całym świecie w ramach Global Sustainablity Jam. W Polsce w tym roku odbędzie się Sustainability Jam Lublin oraz Green Jam Szczecin. Mile widziani są przedstawiciele wszystkich profesji z różnym doświadczeniem. Uczestnicy będą współpracować ze sobą w zespołach, by w ciągu 48 godzin stworzyć zupełnie nową „ideę”, która zmieni świat na lepsze.”Idea” może oznaczać wszystko np. jakiś produkt, usługę, projekt artystyczny, cokolwiek wyobraźnia podpowie. To „coś” powinno jednak „działać”, tzn. zespół musi być w stanie stworzyć prototyp swojej „idei” i podczas prezentacji wyjaśnić jej zastosowanie tak, aby pomysł mógł być rozwijany przez potencjalnych inwestorów.
Global Sustainablity Jam swoją nazwę zawdzięcza temu, że jest to wydarzenie globalne (’global’), które dotyczy kwestii uniwersalnych dla całego świata i cały świat może w nim uczestniczyć. Jest ono też ściśle związane ze zrównoważonym rozwojem (’sustainability’), co w skrócie oznacza że „idee” powinny być tworzone z troską o środowisko, tak aby mogły się nim również cieszyć przyszłe pokolenia. Forma wydarzenia przypomina rodzaj sesji muzycznej, podczas której muzycy nie grają konkretnego utworu, a jedynie improwizują (’jam session’). Podobnie uczestnicy Global Sustainablity Jam przynoszą ze sobą swoje „instrumenty”: zdolności i otwarty umysł by wspólnie improwizować na dany temat. Podobnie jak podczas sesji muzycznej, trzeba pamiętać że jam nie może się udać, gdy każdy gra osobno w swojej tonacji, należy się wzajemnie słuchać, podchwycić cudze melodie, tworzyć poprzez współpracę. Podczas pierwszego Global Sustainablity Jam w 2011 roku tematem wspólnym dla wszystkich zespołów na całym świecie było hasło „playgrounds” („place zabaw”), z kolei w 2012 temat brzmiał „Heart Beats” („bicie serca”). Tegoroczne hasło przewodnie pozostaje dotąd strzeżoną tajemnicą. Uczestnicy, tak jak w latach poprzednich, dowiedzą się o tym na otwarciu wydarzenia ze specjalnie przygotowanego przez organizatorów filmu.
Wspólnemu działaniu towarzyszą trzy główne zasady: Po pierwsze:„Decide how to decide” („Zdecydujcie jak decydować”)– podejmowanie decyzji zabiera sporo czasu, dlatego najpierw warto ustanowić jak w szybki sposób podejmować decyzję w zespole, tak aby skupiać się głównie na działaniu. Po drugie: „We need more than an idea” („Potrzebujemy więcej niż ideę”). Podczas Jam’u pojawia się mnóstwo pomysłów, jednak to nie wystarczy. Trzeba wybrać jeden z nich i stworzyć prototyp, potem zaprezentować go światu i to wszystko zaledwie w 48 godzin. Prezentacja projektu, która dostępna będzie później w archiwum Global Sustainability Jam może posłużyć zainteresowanym inwestorom do jego realizacji. Zdarzało się już tak po ostaniach edycjach, gdyż wydarzenie jest obserwowane przez ludzi biznesu, naukowców i inne zaangażowane osoby z całego świata, które chciałby wdrażać nowe przyjazne dla środowiska produkty, usługi, rozwiązania, itd. Trzecie zasada brzmi: „Doing not talking” („Działanie, nie omawianie”). Gdyby muzycy podczas jam session skupili się na omawianiu tego, jak powinna brzmieć najlepsza piosenka, prawdopodobnie nic by nie zagrali – można podsumować koncepcję organizatorów. Jest jeszcze jedna zasada: „Have fun” („Bawcie sie dobrze”), chodzi o ratowanie świata, a to powód do radości. Zespoły w poszczególnych lokalizacjach mogą kontaktować się z „dżemującą” resztą świata za pośrednictwem internetu. Aktualizacje o postępach w pracy można też śledzić na serwisach społecznościowych.
Global Stainability Jam jest wydarzeniem non-profit organizowanym przez sieć zaangażowanych ludzi na całym świecie. Jego pomysłodawcami są Markus Hormess and Adam Lawrence – współzałożyciele innowacyjnej firmy doradczo-szkoleniowej, która słynie m.in. z wykorzystywania sztuki teatralnej w biznesie.
Joanna Ćwiertnia
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce