„Teologia Polityczna” – pismo z pogranicza filozofii, polityki i teologii – zaprasza na dyskusję o Powstaniu Warszawskim inspirowaną książką Jarosława Marka Rymkiewicza „Kinderszenen”.
Spotkanie odbędzie się w środę, 8 października o godz. 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego.
W dyskusji na temat aktu założycielskiego wolnej Polski, jakim było Powstanie Warszawskie, wezmą udział: Marek Beylin, Andrzej Mencwel, Dariusz Gawin i Dariusz Karłowicz. Dwóch publicystów i dwóch historyków o różnych poglądach odniesie się do tezy Jarosława Marka Rymkiewicza zaprezentowanej w jego najnowszej książce. Według niego dowodem na to, że Powstanie zwyciężyło jest dzisiejszy świat i niepodległa Polska. Autor stawia wybuch Powstania Warszawskiego w jednym szeregu z Chrztem Polski.
– Jarosław Marek Rymkiewicz to nie tylko znakomity poeta i eseista, ale także jeden z naprawdę wolnych ludzi w Polsce. Pisze o tym co ważne nie dbając o cenzurę politycznej poprawności. Jego przenikliwość i odwaga sprawiają, że nawet kiedy się z nim nie zgadzam to zawsze słucham go z najwyższą uwagą – powiedział Dariusz Karłowicz, założyciel Teologii Politycznej.
Książka Jarosława Marka Rymkiewicza, zatytułowana „Kinderszenen”, trafiła do księgarń 15 września. W powieści przeplatają się sceny z dzieciństwa Autora, które przypadły na lata niemieckiej okupacji, z historią masakry na Starym Mieście w czasie Powstania Warszawskiego. Obrazy te tworzą intensywną i bardzo osobistą opowieść o losie pokolenia wojny.
– Tytuł mojej książki jest zaczerpnięty ze wspaniałego cyklu fortepianowych miniatur Roberta Schumanna, tak właśnie zatytułowanego – Kinderszenen. […] Pomysł Schumanna – muzyczne sportretowanie marzeń i wydarzeń z dziecinnego pokoju – powtarzali potem liczni kompozytorzy europejscy, wśród nich Piotr Czajkowski i Claude Debussy, który swój cykl z roku 1908, niemal równie słynny jak cykl Schumanna, zatytułował Children’s Corner. Mój Children’s Corner (też dobry dla mnie tytuł, bo choć była wojna, to żyłem w kąciku) czy moje Kinderszenen coś oczywiście różni od dzieł tych wielkich kompozytorów. Różnica jest przede wszystkim w stopniu słodyczy – los chciał, żeby
Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie internetowej www.teologiapolityczna.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS