Grupa Energa wspólnie z Fundacją Przyrodniczą „pro Natura” organizują konkurs grantowy „Ochrona przyrody wokół Twojego otoczenia”. Wnioski należy składać do 15 lutego. Można otrzymać 6 tys. zł na realizację. Szansę na dotację mają projekty, które chronią zwierzęta występujące obok domów, takie jak jerzyki, mazurki, nietoperze czy pszczolinki i złotolitki. W dotychczasowych czterech edycjach konkursu wsparcie na łączną kwotę ponad 100 tysięcy złotych otrzymały 24 tego typu realizacje.
Fundusz dla przyrody od 2008 roku w ramach konkursu grantowego organizowanego przez Grupę Energa i Pro Naturę, wspiera inicjatywy realizowane nie tylko przez ekologów, ale także gminy, szkoły czy stowarzyszenia, na co dzień nie związane z tego typu aktywnością. Wśród nich znalazły się na przykład Fundacja SYNAPSIS czy aresztanci objęci projektem przez Zachodniosudeckie Towarzystwo Przyrodnicze.
W tym roku największą szansę na wsparcie mają rozwiązania służące jednocześnie wielu rzadkim odmianom ptaków i owadów. Liczymy na przemyślane, wieloletnie inwestycje, niebanalne i angażujące wiele osób. Nie chodzi nam o zwykłe budki dla ptaków – podkreśla Magdalena Berezowska z Fundacji Przyrodniczej „pro Natura”. Do składania wniosków zachęcamy Parki Narodowe, organizacje pozarządowe działające na rzecz natury, szkoły i urzędy gmin. Dotacja może wspomóc projekty już realizowane lub planowane.
Zgłoszenia powinny zawierać wieloelementowe koncepcje działań, obejmujące np. budowę schronień (trwałych, odpornych na działanie czasu) i jednoczesne zakładanie naturalnych ogrodów z odpowiednich gatunków roślin, które pomogą zwierzętom przetrwać – zapewnią miejsce żerowania i rozrodu oraz kryjówki.
W każdej z poprzednich edycji konkursu składanych było kilkadziesiąt wniosków, z których wybrano m.in. projekty dotyczące ochrony kilku gatunków nietoperzy, gągoła, sowy błotnej, renowacji gniazd bociana białego, czy zagrożonych stanowisk wierzby lapońskiej.
Wnioski do tegorocznej edycji konkursu należy przesyłać do 15 lutego na adres: Fundacja Przyrodnicza „pro Natura” Trzcinica Wołowska 10; 56-160 Wińsko, z dopiskiem na kopercie: Fundusz dla Przyrody.
Przy współpracy z Fundacją „pro Natura” Energa założyła Infolinię 801 BOCIAN (nr tel. 0 801-26-24-26). Do dziś skorzystało z niej ponad 1000 osób, które uzyskały informacje, co należy zrobić w przypadku znalezienia poszkodowanego bociana czy zniszczonego gniazda.
Innym efektem współpracy Energi i przyrodników jest projektu :Energetyczni Obrączkarze Grupy Energa:. W ciągu kilku lat jego realizacji przeszkoleni przez ornitologów pracownicy Energi zaobrączkowali ok. 5 tysięcy bocianich piskląt. Dzięki nim łatwiej jest śledzić losy bocianów na trasach ich wędrówek w Europie i Afryce. Wśród innych działań proekologicznych GE jest odtwarzanie wokół elektrowni wodnych Grupy, naturalnego środowiska wodnego. Do akwenów wprowadzane są co roku setki tysięcy sztuk narybku. Są to gatunki, które występują w danym środowisku w stanie naturalnym. Budowane są także przepławki umożliwiające rybom w okresie tarła wędrówkę wzdłuż rzeki.
Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce. Podstawowa działalność Grupy obejmuje wytwarzanie, dystrybucję oraz obrót energią elektryczną. ENERGA dostarcza i sprzedaje prąd ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy